پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «جلوه‌های ویژه»

جز
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
{{ذکربدون منبع}}
'''جلوه‌های ویژه''' در سینما به دو دسته تقسیم می‌شود:
۱ - جلوه‌های ویژه میدانی
۲ - جلوه‌های ویژه دیداری
 
== جلوه‌های ویژه میدانی ==
جلوه‌های ویژه میدانی (Special Effects) در صنعت فیلم‌سازی به تصاویری گفته می‌شود که در زمان ساخت فیلم، ساخت آن‌ها مشکل باشد. این صحنه‌ها به صورت واقعی و رئال کار می‌شوند و همهٔ آن‌ها توسط بدلکاران، هنرمندان، فیلمبرداران و تعدادی متخصصان مواد منفجره و ماکت‌سازی اجرا شده و با خود دوربین‌ها ضبط می‌شوند و بعضی از آن‌ها بعد از ضبط کار می‌شوند.
 
جلوه‌های ویژه به دو دستهٔ جلوه‌های نوری و جلوه‌های مکانیکی تقسیم می‌شود.
 
=== جلوه‌های نوری ===
(که جلوه‌های عکسی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که در آن‌ها تصاویر یا فریم‌های فیلم به صورت عکسی ایجاد می‌شوند که این به طریق «درون-دوربینی» و با استفاده از [[نوردهی چندگانه]]، ترکیب تصاویر یا [[فرایند شوفتان]] است، یا به طریق فرآیندهایفرایندهای پس از تولید و با استفاده از چاپگر نوری است.
 
=== جلوه‌های مکانیکی ===
(که جلوه‌های عملی یا فیزیکی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که هنگام فیلمبرداری اصلی به صورت واقعی ضبط می‌شوند. این شامل اشیاء مکانیکی، صحنه‌سازی، مدل‌های مقیاسی، آتش‌بازی و جلوه‌های جوی (ایجاد جلوه‌های باد، باران، مه، برف و ابرهای فیزیکی) می‌شود. ایجاد یک خودرو با حرکت خودکار یا انفجار یک ساختمان از نمونه‌های جلوهٔ مکانیکی هستند.
 
قبل از آن که [[رایانه]]‌ها قادر به تولید چنین تصاویری باشند نیز فیلم سازان جلوه‌های ویژه سینمایی فراوانی را می‌ساختند. آن‌ها برای ساخت این جلوه‌ها از مدل‌های گچی، [[نمونک]]‌های مقوایی، [[عروسک]]‌ها و مدل‌های کوچک شده‌استفاده می‌کردند. البته مفهوم Special Effects به معنی جلوه‌های ویژه میدانی با Visual Effects به معنی جلوه‌های بصری را نباید با هم اشتباه گرفت. جلوه‌های ویژه آن است که توسط بدلکاران و در میادین به‌طور واقعی اجرا می‌شوند.
 
== جلوه‌های ویژه دیداری ==
مقاله اصلی [[جلوه‌های ویژه دیداری]]
 
{{سینما-خرد}}
 
[[رده:تکنیک‌های پویانمایی]]
[[رده:جلوه‌های ویژه]]
[[رده:تکنیک‌های پویانمایی]]
[[رده:دید و شنودی معرفی‌شده در ۱۸۵۷ (میلادی)]]
[[رده:فن نمایش و صحنه‌سازی]]
۴٬۴۱۱٬۲۶۸

ویرایش