Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «آموزش»

۱۶ بایت اضافه‌شده ،  ۱ سال پیش
خنثی‌سازی ویرایش 26771807 توسط Alireza.modi (بحث)
(خنثی‌سازی ویرایش 26771807 توسط Alireza.modi (بحث))
برچسب: خنثی‌سازی
{{تغییرمسیر|پرورش|پرورش گیاه|کشاورزی|پرورش کودک|فرزندآوری و پرورش فرزند}}
 
مفهوم و کاربرد '''آموزش و پرورش''' ([[انگلیسی]]: ''Education'')، دارای مفهوم و کاربرد گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهممبهمی است. در تعریف این مفهوم، نه تنها میان مردم عادی، بلکه میان [[صاحب‌نظران]] تعلیم و تربیت هم اختلاف‌نظر وجود دارد. همچنین مفاهیمی مانند یا '''تعلیم و تربیت'''، '''نظام آموزشی'''، '''تحصیل'''،''' سوادآموزی '''، '''بار آوردن''' و… یانیز جزئی از «آموزش و پرورش» محسوب می‌شوند یا با آن هم‌پوشیهمپوشی دارند.
 
دربارهٔ مفهوم «آموزش و پرورش» باید در نظر داشت که «آموزش و پرورش» منحصر به افراد، زمان، مکان، یا عمل خاصی نیست. یعنی به‌طور مشخص «آموزش و پرورش» منحصر به [[مدرسه]]، [[کودکان]]، یا آموزش دروس خاصی نیست، بلکه «آموزش و پرورش» برای همه و در هر زمانی (ز گهواره تا گور) و هر مکانی است.
== تعاریف آموزش و پرورش ==
{{اصلی|تعاریف آموزش و پرورش}}
همان‌طور که گفته شد، مفهومآموزش و کاربردپرورش آموزشدارای مفهوم و پرورش،کاربردی گسترده، پیچیده و مبهم است. تاکنون تعریف واحد یا جامع و مانعی از «آموزش و پرورش» به دست نیامده‌است و اهل نظر، هر یک بر پایه تفکرات و تجربیات خود، تعریفی از آن را ارائه داده‌اند.
 
صاحب‌نظرانصاحبنظران ایرانی یا مسلمانِمسلمان تعلیم و تربیت در سده‌های پیشین (مانند [[امام محمد غزالی]])، هیچ‌کدام در پی تعریف مفهوم «آموزش و پرورش» نبوده‌اند و گویا اهمیت تعریف این مفهوم را درک نکرده بودند. در عصر حاضر، متفکران ایرانی مانند [[محمدباقر هوشیار]]، [[عیسی صدیق]]، [[اسدالله بیژن]]، و [[امیرحسین آریان‌پور]] و، [[مرتضی مطهری]] در این‌باره اظهارنظر کرده‌اند؛ ولی دانشمندان غربی از دیرباز تاکنون تعاریفی از «آموزش و پرورش» ارائه داده‌اند.
 
=== برخی از [[تعاریف آموزش و پرورش|تعاریف]] آموزش و پرورش ===