پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آذرتاش آذرنوش»

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۱ سال پیش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
آذرتاش آذرنوش در ۲۹ بهمن ۱۳۱۶ در شهر [[قم]] به‌دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در [[اهواز]] و دورهٔ دبیرستان را در [[تهران]] به پایان برد.
 
وی در رشتهٔ ادبیات عرب دانشکدهٔ معقول و منقول [[دانشگاه تهران]] فارغ‌التحصیل شد. دورهٔ دکتری ادبیات عرب را از کشور [[فرانسه]] گرفت. از نخستین رسالهٔ دکتری خود «تحقیق و ترجمه بخشی از کتاب طبقات الشعرای ابن معتز» دفاع کرد. سپس در رشتهٔ [[ادبیات عرب]] به نگاشتن رسالهٔ دیگری با تصحیح کتاب «خریدهٔ القصرخریدة‌القصر عمادالدین اصفهانی» پرداخت. او پس از حصول بر دومین دکتری خود به ایران بازگشت و در «بنیاد فرهنگ ایران» و پژوهش در باب واژه‌های فارسی معرب، مشغول و در دانشکده معقول و منقول که آن هنگام به «الهیات و معارف اسلامی» تغییر نام داده بود به سال ۱۳۴۶ استخدام شد. وی گروه عربی دانشکده مذکور را سر و سامان بخشید و سپس به معاونت دانشکده برگزیده شد، بعد از آن به‌منظور تحقیق و آموختن [[زبان آرامی]] به [[دانشگاه کمبریج]] انگلستان رفت.<ref>[http://www.azarnoush.ir/biography.html زندگی‌نامه] وب‌سایت شخصی آذرتاش آذرنوش</ref>
او نخستین ایرانی بود که در ادبیات عرب دکتری گرفته‌است.
آذرنوش در بازگشت به ایران به امر آموزش زبان عربی همت گماشت، او باتوجه به ساختار زبان‌های هند و اروپایی به‌خصوص زبان مادری خود فارسی، و با گوشه چشمی به علم [[زبان‌شناسی]] به تدوین کتاب «آموزش عربی» با شیوه‌ها و ساختارهای دستوری تازه دست زد.