پرش به محتوا

کویر مرنجاب: تفاوت میان نسخه‌ها

←‏نقاط دیدنی: ابرابزار ویکی‌سازی
برچسب‌ها: ویرایش همراه ویرایش از وبگاه همراه
(←‏نقاط دیدنی: ابرابزار ویکی‌سازی)
== نقاط دیدنی ==
[[پرونده:Maranjab-kashan.jpg|بندانگشتی|300 px|چپ|گردشگران در تپه‌های بیابانی منطقه مرنجاب [[آران و بیدگل]]]]
کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود. تپه‌های شنی بلند و جنگلهای [[تاق]] جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌است. [[دریاچه نمک آران و بیدگل]] و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند.
لازم است ذکر شود جزیره سرگردانی در دریای بیکران کویر، به جز یک یا دو ماه از سال که به دلیل بارندگی در منطقه، قابل مشاهده می‌شود، در سایر ایام سال به نمکزار تبدیل می‌گردد.<ref name="yjc">{{یادکرد وب|نشانی = http://www.yjc.ir/fa/news/4569369|عنوان = اصفهان، قلب کویرهای ایران را در پاییز تجربه کنید، باشگاه خبرنگاران}}</ref>
چاه تاریخی دستکن در قسمت شرق کویر، محل آبشخور شترهای کاروانها بوده‌است. [[قلعه مرنجاب،مرنجاب]]، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانها برای سفر به [[خراسان]]، [[اصفهان]]، [[ری]] و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند. همچنین منطقه بیابانی ریگ شق (در گویش محلی رق شق) منطقه‌ای بیابانی شمال شهرستان بادرود اصفهان، ادامه ریگزار بزرگ [[بند ریگ]] است، ارتفاع بلندترین تپه‌های ماسه‌ای ریگ شرق حدوداً ۷۰ متر می‌باشد.<ref name="yjc" />
 
در کنار تپه‌های شنی که اصلی‌ترین جاذبه کویرند، وجود [[قلعه کرشاهی]] و جزیره سرگردان در کویر مرنجاب،
دربارهٔ دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار [[دریاچه نمک]]، نقل است که [[شاه عباس]] با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند.
حمله ازبکها و افغانها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ قمری سریعاً یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده‌است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند.
[[پرونده:نمایی دیگر از کویر مرنجاب.jpg|بندانگشتی|نمایی از کویر مرنجاب]]
قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده‌است، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد است.
 
== کاروانسرای مرنجاب در قلب کویر ==
[[کاروانسرای مرنجاب]] در موقعیت جغرافیاییِ’۷و °۳۴ عرض جغرافیایی و ’۴۸و °۵۱ طول جغرافیایی، در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریای آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه قم واقع شده‌است. بیرون قلعه برکه‌ای وجود دارد که آب آن از دو چشمه آب شور و آب شیرین تأمین می‌شود و این دو چشمه با هم به سطح زمین می‌آیند که در عین حال وجود یک چشمه آب شیرین در کویر نمک، باعث تعجب بسیاری از زمین شناسان گشته‌است.<ref>{{یادکرد وب|نشانی = http://www.khorasannews.com/News.aspx?id=396393&type=1&year=1389&month=2&day=30|عنوان = افسونگری جزیره سرگردان و چشمه‌های آب شیرین در کویر، روزنامه صبح خراسان}}</ref> مرنجاب از دهستان کویرات شهرستان آران و بیدگل و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان قرار دارد.
 
{{شعر}}