پرش به محتوا

ایثار: تفاوت میان نسخه‌ها

۱۳ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
جز
اصلاح تاریخ با ویرایشگر خودکار فارسی
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش همراه ویرایش از برنامهٔ همراه ویرایش با برنامهٔ اندروید متن دارای ویکی‌متن نامتناظر
جز (اصلاح تاریخ با ویرایشگر خودکار فارسی)
'''ایثار''' یا '''نوعدوستی''' در لغت به معنی برگزیدن، عطا کردن، غرض دیگران را بر غرض خویش مقدم داشتن و منفعت غیر را بر مصلحت خود مقدم شمردن.<ref>{{یادکرد-دهخدا | عنوان=1377، ج 3: 368 | بازیابیتاریخ بازبینی =۰۸ ۸ دسامبر ۲۰۱۳}}</ref>
در معنی اصطلاحی، نیز بدان معنی است که آدمی از روی [[قصد]] و [[نیت]] خیر، دیگران را بر خود ترجیح دهد و او را بر خویشتن برگزیند.
ایثار و دیگرگزینی عمل متعالی و [[اخلاقی]] است و در مقابل آن، [[استیثار]] و [[خودگزینی]] قرار دارد که جزو [[رذیلت‌های اخلاقی]] محسوب می‌گردد.
ایثار مختص به یک [[جامعه]] و ملت و منحصر به زمان معینی نیست و در گستره تاریخ می‌توان رگه و ریشه‌های بسیاری را در آن خصوص جست و یافت، هر چند ممکن است شدت و ضعف قابل توجهی را پشت سرگذرانده باشد. در تمام جوامع چه سنتی و چه مدرن، گونه‌هایی از ایثار وجود داشته و دارد و مردمان به اشکال متنوعی را یاری کرده ا ند. در آموزه‌های زرتشت، بودا، مزدا و کنفوسیوس و... مکرر از این ارزش سخن رفته‌است و به مقلوه کمک به دیگری، همنوع دوستی و خیر خواهی و تأکید و توجه زیادی گردیده است و احسان و گذشت و نیکوکاری از عناصر کلیدی آن‌ها به‌شمار می‌رود. به عبارت دیگر در ادیان مسیحیت، یهود و اسلام، گذشت و ایثار از ارزش‌های مهم و اساسی بر شمرده شده‌است و محتوای انجیل؛ تورات و قرآن شاهدی بر این داعیه قلمداد می‌گردد.
ایثار هم می‌تواند ارزشی فردی به حساب آید و هم در رده ارزش‌های جمعی و اجتماعی قرار گیرد. وقتی فردی است که یک فرد خاص به انحای مختلف دیگری را بر خویش مقدم بداند و در رفع نیازهای او بکوشد. اما زمانی که میزان قابل توجهی از افراد به آن مبادرت می‌کنند و در راه یک آرمان یا هدف والایی از بذل جان و آبرو و سایر داشته‌های خویش دریغ نمی‌ورزند، مسئله جنبه عمومی پیدا می‌کند و در زمره ارزش‌های اجتماعی جای داده می‌شود.
ایثار قلمرو جغرافیایی خاصی ندارد. به عبارت دیگر هم می‌تواند در درون قلمرو و محدوده خاصی ظهور یابد و هم در فراتر از مرزها نمودداشته باشد. از حیث جهان شمول بودن مقوله ایثار می‌توان به فعالیت‌های گروههایی چون پزشکان بدون مرز، انجمن بشر دوستانه و خیر بین‌المللی و ... اشاره کرد که در راستای مجموعه‌ای از آرمان‌های انسان دوستانه کلی و جهانی تشکیل شده‌اند. یایکی از مواردی که در این خصوص می‌توان ذکر کرد مساعذت‌های مالی ملت‌های مختلف در کشورهای جهان در مواقع ضروری همچون بروز حوادث طبیعی می‌باشد. وقتی سیل، زلزله و حوادث مشابه دیگری موجب نابودی جان و مال بسیاری از انسان‌ها در برخی از مناطق جهان می‌گردد افراد و گروه‌ها و حتی دولت‌های مختلف به طریق گوناگون کمک‌های قابل توجه نموده‌اند تا بلکه از رنج و اندوه و درد حادثه دیدگان اندکی بکاهند و این چیزی جز برآیند احساسات و عواطف بشر دوستانه فردی و جمعی نبوده‌است.<ref>{{یادکرد وب | تاریخ بازبینی =۰۸ ۸ دسامبر ۲۰۱۳ | عنوان=مفهوم‌شناسی ایثار | ناشر=تبیان | نشانی=http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=226867}}</ref>
 
== دیدگاه تکاملی ==