پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سپیدایی»

۷ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه، replaced: های ← ‌های ، می شود ← می‌شود، هم اکنون ← هم‌اکنون ، داشته است ← با ویرایشگر خودکار فارسی)
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
دمای یک [[سیاره]] عملاً تحت تأثیر میزان انعکاس [[انرژی خورشیدی]]، موسوم به آلبدوی [[سیاره]]، و اثرات گازهای گلخانه ای (البته اگر وجود داشته باشد) است.
 
آلبدوی [[سیاره زمین]] ۰/۳۷ است، بدین معنی که ۳۷٪ [[انرژی خورشیدی]] را سریعاً منعکس می‌کند؛ لذا ۶۳٪ آن را جذب می نماید. آلبدوی سیاره [[زهره]] حدود ۰/۷۰ است (مقدار ذکر شده در منابع از ۰/۶۵ تا ۰/۸۵ متغیر است)، در نتیجه تنها ۳۰٪ انرژی خورشیدی توسط سیاره [[زهره]] جذب می‌شود. اما جو [[زهره]] که از [[کربن دی‌اکسید]] تشکیل شده به قدری غلیظ است که دمای سطح آن به‌طور قابل ملاحظه ای بالا میرود. [[مریخ]] آلبدویی برابر با ۰/۱۵ دارد، از این‌رو بیشتر [[انرژی خورشیدی]] را جذب می‌کند، اما جو رقیق [[کربن دی‌اکسید]] مریخ (حدود ۰/۰۱ زمین) نمی تواندنمی‌تواند گرمای زیادی را به دام اندازد؛ بدین دلیل هم‌اکنون سطح [[مریخ]] برای بقای گونه‌های حیات برپایهٔ آب/کربن بیش از حد سرد است. با این وجود، در گذشته، زمانی که آتش‌فشانهایآتش‌فشان‌های عظیم مقادیر گسترده ای گاز (شامل [[بخار آب]]، [[کربن دی‌اکسید]] و [[متان]]) را در جو منتشر می کردند،می‌کردند، دمای آن به میزان قابل توجهی بالاتر بوده و احتمالاً امکان پا گرفتن حیات در آنجا وجود داشته‌است.<ref>کتاب درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی صفحه ۱۰۷</ref>
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش