پرش به محتوا

هواپیمای پهن‌پیکر: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: بصورت⟸به‌صورت، درخواستهایی⟸درخواست‌هایی
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۳۰) +مرتب (۱۴.۹ core): + رده:هواپیمای پهن‌پیکر)
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: بصورت⟸به‌صورت، درخواستهایی⟸درخواست‌هایی)
[[پرونده:Airbus A380.jpg|بندانگشتی|250px|هواپیمای [[ایرباس ای-۳۸۰]]، بزرگترین و پهن‌ترین هواپیمای مسافربری جهان]]
'''هواپیمای پهن پیکر''' یک هواپیمای بزرگ مسافربری است که در سالن مسافرین آن دو راهرو وجود دارد و در اصطلاح به آن هواپیمای دو راهرویی می‌گویند. عموماً هواپیماهای مسافربری پهن پیکر، بدنه‌ای با قطر ۵ تا ۶ متر دارند. در این نوع هواپیماها، در سالن اصلی، مسافران در ۷ تا ۹ صندلی در کنار یکدیگر می‌نشینند و در کل توانایی حمل ۲۰۰ تا ۸۵۰ مسافر را دارد. بزرگترین هواپیمای پهن پیکر جهان، دارای عرضی بیش از ۶ متر است و می‌تواند بیش از ۱۱ مسافر را در یک ردیف، پهلو به پهلو جای دهد. هواپیماهای پهن پیکر بصورتبه‌صورت گسترده‌ای برای حمل بار و دیگر کارهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
در مقابل، هواپیماهای مسافربری تنگ پیکر دارای قطری در حدود ۳ تا ۴ متر هستند و یک راهرو دارند و تعداد صندلی‌های آنها بین ۲ تا ۶ عدد کنار هم است.
 
== تاریخچه ==
بدنبال موفقیت در طرحهای هواپیماهای کم پهنای [[بوئینگ ۷۰۷]] و [[داگلاس دی سی-۸]] در مقابل درخواست جهانی برای سفرهای هوایی در اواخر دهه پنجاه میلادی، شرکتهای هوایی تحقیق خود را راجع به هواپیماهای بزرگتر آغاز کردند. درخواستهاییدرخواست‌هایی که مهندسان با آن روبرو بودند عبارت اند از:تقاضای هواپیمایی‌ها برای هواپیمایی که بتواند مسافران بیشتری حمل کند، سوخت قابل بیشتر و قیمت عملیاتی کمتر.
 
هواپیماهایی مانند ۷۰۷ و در سی-۸ بگونه‌ای هستند که مسافران در اطراف تک راهروی آنها می‌نشینند و تعداد صندلیهای آنها در یک ردیف بیش از ۶ عدد نبود. هواپیمای بزرگتر باید دراز باشد، بلند باشد (مثلاً دو طبقه باشد) و پهن باشد تا بتواند تعداد قابل توجهی صندلی مسافر را در خود جای دهد. مهندسان همچنین دریافتند که دراز کردن بدنه هواپیما نیاز به هماهنگی با فرودگاه‌ها دارد. همچنین دو طبقه کردن آن مشکلات زیادی را در هنگام تخلیه اضطراری هواپیما پدید می‌آورد و نیاز به تنظیمات سخت دارد. این مسائل، دردسرهای زیادی را در آن زمان فراهم کردند. این پارامترها در آخر به ساختن هواپیماهایی با بدنه پهن منجر شدند که در نتیجه آن هواپیما دو راهرویه شد و توانستند در هر ردیف آن تا ده صندلی هم قرار دهند.