پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ناشنوایی»

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: ادیومتری⟸شنوایی سنجی
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: ناشوایی⟸ناشنوایی)
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: ادیومتری⟸شنوایی سنجی)
 
== ناشنوایی ==
از دست دادن کامل [[شنوایی]] را ناشنوایی یا کری، و کم شدن آن را [[کم‌شنوایی]] گویند. اختلال می‌تواند ابتلاء نسبت به تمام نوت‌های صدا باشد یا محدود به صداهای معینی است. اندازه‌گیری حد شنوایی مستلزم مطالعه این اختلالات با دستگاهای ادیومتر که به آن [[ادیومتریشنوایی سنجی]] گویند.
[[پرونده:HearingExam.jpg|بندانگشتی|چپ|[[شنوایی‌سنجی]].]]
* '''ناشنوایی مادرزادی''': به علت ناهنجاریهای وخیم [[گوش میانی]] یا داخلی که قابل برگشت نباشد.
== اختلالات ناشنوایی ==
اختلال شنوایی ممکن است به دلایل مختلف به وجود بیاید، وجود جسم خارجی در مجرای گوش یا به علت تورم و عفونت در گوش میانی باشد که در این صورت، صداها به گوش داخلی نمی‌رسند و به آن، کری انتقالی می‌گویند. در اثر تخریب سلول‌های درک اصوات حس صدا از بین می‌رود که به آن کری عصبی گفته می‌شود، کری ممکن است مادر زادی مثل سیفلیس مادر زادی، سرخجه مادر، استعمال بعضی از داروها در دوران بارداری یا بد فرمی اعضای شنوایی به علت آسیب‌های دوران جنینی و زایمان باشد.
در مدل اکتسابی، یکی از مهم‌ترین علل، عفونت‌های گوش میانی است که اکثراً بعد از بیماری‌های عفونی مخصوصاً [[سرخجه]] و [[تیفوئید]] به وجود می‌آید، با سنجش شنوایی در کودکان مانند اعمال بازتابی طبیعی که کودک با شنیدن صدا به طرف آن برمی‌گردد و همچنین از طریق بازی با کودک و بالاخره انجام ادیومتریشنوایی سنجی هر گوش به‌طور جداگانه می‌توان به میزان شنوایی یا اختلال آن پی برد.<ref name="ش">[http://hamshahrionline.ir/news-4445.aspx اشکال گوناگون اختلال شنوایی]</ref>
 
== انواع اختلالات ناشنوایی ==