پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «رایانش ابری»

←‏رایانش ابری در ایران: حذف عبارات تبلیغاتی
جز (درج علائم نگارشی)
برچسب‌ها: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر ویرایش‌گر دیداری
(←‏رایانش ابری در ایران: حذف عبارات تبلیغاتی)
برچسب: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر
== دولت‌ها و رایانش ابری ==
حمایت از توسعه فناوری یکی از مهم‌ترین وظایف و دغدغه‌های دولت‌هاست؛ که درخصوص رایانش ابری شاید دولت‌ها باید این نقش را ایفا کنند. چراکه دولت‌ها به‌طور بالقوه یکی از بزرگ‌ترین ذینفعان رایانش ابری خواهند بود. امکانات رایانش ابری (به‌ویژه در بخش زیرساخت به‌عنوان خدمت) می‌تواند در توسعه [[دولت الکترونیکی]] مستقل و یکپارچه نقش اساسی ایفا کند. خبرگان برخی دولت‌ها مانند دولت هند توسعه رایانش ابری را راهی برای پر کردن [[شکاف دیجیتالی]] و در پی آن کاهش تبعیض و نابرابری اجتماعی در جامعه خود یافته‌اند. کشورها همچنین می‌توانند به رایانش ابری به مثابه یکی از ارکان توسعه صادرات دانش مبنا بنگرند. سیاستگذاران [[کشورهای توسعه‌یافته]] توانایی خود در حفظ سلطه را در توفق در این عرصه جستجو می‌کنند. پروژه‌های نظامی و دولتی بسیاری در کشورهای پیشرو در جریان است که در رأس آن‌ها پروژهای دولت [[ایالات متحده آمریکا]] قرار دارد. دولت‌ها در کشورهای مختلف در زمینه تشویق به پذیرش رایانش ابری و تسهیل استفاده از خدمات مبتنی‌بر ابر توسط محققان و بخش کسب‌وکار و بخش‌های مختلف دولت نقش مهمی ایفا می‌کنند. برای نمونه، در ایالات متحده مؤسسه علوم ملی طبق برنامه‌ای که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، استفاده از خدمات ابر توسط محققان را ترویج می‌کند. دولت‌ها در انگلستان، ژاپن و سوئد نیز استفاده از ابر توسط محققان و کسب‌وکار را تسهیل و تشویق می‌کنند.<ref>[http://rc.majlis.ir/fa/report/download/800669 رایانش ابری، نوشتهٔ ابوالقاسم رجبی، دولت‌ها و رایانش ابری]</ref>
 
== '''رایانش ابری در ایران''' ==
با بهبود سرعت اینترنت در سالهای اخیر و خصوصاً تبدیل شدن تدریجی کامپیوتر و اینترنت از یک کالای لوکس به یک ضرورت در شرکت ها و سازمان ها به تدریج فرهنگ استفاده از رایانش ابری نیز در حال ایجاد و توسعه است . و تا کنون تلاش هایی نیزدر این زمینه صورت گرفته اند همانند :
 
'''<nowiki>http://www.fax.ir</nowiki>'''
 
که در واقع امکان دریافت و ارسال فکس را از بستر وب فراهم می سازد و توسط شرکت افرا نت توسعه و سروریس دهی شده است .
 
'''<nowiki>http://voffice.ir/</nowiki>'''
 
که یک دفتر کار مجازی را با تمامی امکانات فراهم می آورد .
 
'''<nowiki>http://tebyanidc.com/</nowiki>'''
 
مرکز داده تبیان که به عنوان مرکز داده ارائه کننده خدمات IaaS یا زیرساخت به عنوان خدمات، سرویس رایانش ابری را در گروه خدمات VPC و PCC ارائه می نماید.
 
=== '''<nowiki>http://onlineforms.ir/</nowiki>''' ===
 
== مقالات مرتبط ==