پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «نیکیتا خروشچف»

جز
ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:
(اضافه منبع)
جز (ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
 
=== رابطه با جمال عبدالناصر ===
پس از حملهٔ مشترک سال ۱۹۵۶ [[انگلستان]] و [[فرانسه]] و [[اسراییل]] به [[مصر]] در دورهٔ [[جمال عبدالناصر]] بر سر ملی اعلام کردن [[آبراهه سوئز]]، خروشچف طی یادداشتی کشورهای [[انگلیس]] و [[فرانسه]] را تهدید به حملهٔ موشکی کرد. همکاری دولت [[آیزنهاور]]—رئیس جمهور—رئیس‌جمهور وقت [[ایالات متحده]]—و [[شوروی]] در این بحران باعث پایان حملهٔ نظامی این سه کشور به [[مصر]] شد. این رویداد همراه با سیاست گردش به چپ ناصر موجب نزدیکی بیش از پیش مصر و شوروی و آغاز همکاری گستردهٔ نظامی و اقتصادی شوروی و مصر شد که نمونهٔ آن قرارداد احداث [[سد اسوان]] بر روی رودخانهٔ [[نیل]] به دست کارشناسان اتحاد شوروی و افتتاح مشترک آن سد با همراهی ناصر و هیئت اعزامی دولت اتحاد شوروی به سرپرستی خروشچف است.
 
از دیگر پیشامدهای مهم سیاست برون مرزی شوروی در دورهٔ خروشچف می‌توان به کشمکش شدید با غرب بر سر مسئلهٔ [[آلمان]] و احداث [[دیوار برلین]] در سال ۱۹۶۱ به دستور خروشچف، و همچنین سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکا در سیبری در سال ۱۹۶۰ و دستگیری خلبان این هواپیما که با امتناع آیزنهاور از خواسته دولت اتحاد شوروی مبنی از پوزش خواهی رسمی باعث تنش در روابط این کشور با آمریکا شد، سرکوب قیام مردم مجارستان در سال ۱۹۵۶ تلاش برای بهبود روابط با [[یوگسلاوی]] زیر رهبری [[تیتو]] که تا حد امکان از دخالت استالین در امور این کشور جلوگیری می‌کرد؛ اشاره نمود.
عنوان این سخنرانی کیش فردپرستی و نتایج آن بود که در آن خروشچف به نتایج زیان بار فرد پرستی و مغایرت آن با تعالیم [[مارکسیسم]] اشاره کرد و آن را مغایر با آموزه‌های لنین دانست.
 
در این کنگره خروشچف تنها به بخشی از جنایات استالین اشاره کرد و بخش زیادی از آن را فروگذاشت. دلیل اصلی آن همکاری نزدیک وی با استالین به ویژه در سال‌های آخر حکومت استالین و در نتیجه متهم شدن خود خروشچف در بخشی از این جنایات است. در حین سخنرانی و انتقاد خروشچف از استالین یکی از حضار با صدای بلند گفت پس آن موقع که استالین این جنایات را میکردمی‌کرد شما کجا بودی؟ خروشچف گفت کی بود این حرف را زد؟دوزد؟ دو سه بار جمله اش را تکرار کرد اما آن مرد از ترس جوابی نداد تا بلاخرهبالاخره خروشچف گفت آن موقع من همین جایی بودم که شما بودی و ترس مانع از حرف زدن من میشدمی‌شد.
 
[[پرونده:John Kennedy, Nikita Khrushchev 1961.jpg|بندانگشتی|200px|نیکیتا خروشچف و [[جان اف. کندی]] در جریان دیدار با یک‌دیگر در [[وین]] سال ۱۹۶۱.]]
 
{{ترتیب‌پیش‌فرض:خروشچف، نیکیتا سرگیویچ}}
 
[[رده:استالین‌زدایی]]
[[رده:اعضای پلیتبوروی کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی]]