پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «نیوزیلند»

۴ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
تکمیل
جز نیوزیلند» را محافظت کرد: ویرایش‌های اخلال‌گرانهٔ ادامه‌دار ([ویرایش=تنها کاربران تأییدشده] (زمان سرآمدن ‏۲۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC)) [انتقال=تنها کاربران تأییدشده] (زمان سرآمدن ‏۲۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC))))
(تکمیل)
زلاندنو فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به‌طوری‌که [[استرالیا]] نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد، دریای میان این دو کشور به [[دریای تاسمان]] معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر [[تونگا]]، [[فیجی]]، [[نیوکالدونیا]] هستند.
 
زلاندنو بیش از ۸۰ میلیون سال از خشکی‌های دیگر زمین جدا بوده‌است و این موجب شده تا مجموعه منحصربه‌فردی از جانوران و گیاهان را در خود جای دهد. زلاندنو یکی از آخرین سرزمین‌هایی است که انسان پا به آن گذاشت. [[پولینزی‌ها]] در حدود سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی نخستین انسان‌هایی بودند که وارد جزایر زلاندنو شدند و فرهنگ [[مائوری]] را شکل دادند. [[آبل تاسمان]] دریانورد هلندی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۶۴۲ وارد زلاندنو شد. در سال ۱۸۴۰ بزرگان مائوری در قراردادی با پادشاهی [[بریتانیا]] این سرزمین را [[مستعمره]] بریتانیا اعلام کردند.
 
بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۳ حدود ۷۴ درصد از جمعیت چهار و نیم میلیون نفری زلاندنو اروپایی‌تبار هستند و مائوری‌ها با ۱۵ درصد بزرگترین اقلیت قومی را شکل می‌دهند. آسیایی‌ها نزدیک به ۱۲ درصد و ساکنان جزایر اقیانوسیه بیش از ۷ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شوند. فرهنگ زلاندنو آمیزه‌ای از فرهنگ مائوری و نخستین مهاجران بریتانیایی است که با ورود بیشتر مهاجران از نقاط دیگر دنیا متنوع‌تر شده‌است. [[زبان انگلیسی|انگلیسی]] و [[زبان مائوری|مائوری]] دو زبان رسمی این کشور هستند و انگلیسی زبان رایج کشور محسوب می‌شود.
۷۵

ویرایش