پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لیندون بی. جانسون»

جز
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
'''لیندون جانسون''' {{به انگلیسی|Lyndon B. Johnson}} [[فهرست رئیس‌جمهورهای ایالات متحده آمریکا|سی و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا]] از [[حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا|حزب دموکرات]] است.
 
جانسون معاون [[جان اف کندی]] رئیس‌جمهور آمریکا بود که در پی قتل او در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در شهر دالاس ایالت تگزاس به مقام ریاست جمهوری رسید و پس از پایان دورهٔ ریاست جمهوری کندی در دور بعدی انتخابات مقابل بری گلدواتر با اختلاف بالا پیروز شد. جانسون در مقام ریاست جمهوری مورد حمایت قوی حزب دمکرات بود. او مسئول طراحی جامعه بزرگ بود که قوانینی را ایجاد کرد که [[جنبش حقوق مدنی آمریکا|جنبش حقوق مدنی]]، سخن پراکنی عمومی، [[مدیکر]]، [[مدیکید]]، حفاظت محیط زیست، کمک به آموزش و «جنگ با فقر» را در بر می‌گرفت. جانسون به دلیل شخصیت سلطه جوی خود و «شیوهٔ جانسونی» خود، مجبور کردن سیاستمداران قدرتمند به منظور پیشبرد قوانین معروف بود.
 
جانسون دخالت آمریکا در [[جنگ ویتنام]] را از ۱۶٬۰۰۰ سرباز/مستشار در ۱۹۶۳ به ۵۵۰٬۰۰۰ سرباز در ۱۹۶۸ رساند و تلفات آمریکا افزایش یافت و روند صلح متوقف شد. این مداخلات منجر به شکل‌گیری یک جنبش بزرگ ضد جنگ در دانشگاه‌ها و خارج از کشور شد. پس از ۱۹۶۵ در بیشتر شهرهای بزرگ شورش‌های تابستانی شکل گرفت و نرخ جنایت افزایش یافت. در ۱۹۶۸ پس از عملکرد ناموفق در [[انتخابات مقدماتی]] نیوهمپشر برای انتخاب مجدد تلاشی نکرد. مورخین دورهٔ او را اوج لیبرالیسم در آمریکا پس از [[نیودیل]] می‌دانند.
[[رده:رئیس‌جمهورهای ایالات متحده آمریکا]]
[[رده:رئیس‌جمهورهای حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا]]
[[رده:رئیس‌جمهورهای فراماسون ایالات متحده آمریکا]]
[[رده:زادگان ۱۹۰۸ (میلادی)]]
[[رده:سن مارکوس، تگزاس]]
۵۷۷٬۴۵۰

ویرایش