پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آنتی‌ژن»

به نسخهٔ 21267989 ویرایش Yamaha5Bot برگردانده شد. (توینکل)
(اشتباهات اصلاح شد)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه ویرایش توسط نرم‌افزار اندروید
(به نسخهٔ 21267989 ویرایش Yamaha5Bot برگردانده شد. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
'''پادگنپادگِن'''{{نشانه|۱}} یا '''آنتی‌ژنپادزا''' یا '''آنتی‌ژن'''{{انگلیسی|Antigen}} به ترکیباتی گفته می‌شود که پس از ورود به بدن موجب برانگیختن واکنشهای ایمنی می‌گردند که در جریان آن موادی به نام [[پادتن]](آنتی‌بادی) تولید می‌شود.
 
نام انگلیسی این واژه برگرفته از ترکیب '''Anti'''body '''Gen'''erating می‌باشد که اشاره به نقش آن در تحریک تولید [[پادتن]] یا همان آنتی‌بادی دارد.
 
به لحاظ علمی به هر مولکولی که بتواند مورد شناسایی یک پادتن(آنتی‌بادی) قرار گیرد یا با گیرنده [[سلول تی|سلولهای T]] ترکیب شود پادژنپادگن(آنتی‌ژن) گفته می‌شود.
آنتى زن ها بر اساس تركيبات شيميايى خود توسط لنفوسيت ها شناسايى ميشوند.
 
== ساختمان پادژنپادگن ==
اغلب آنتی‌ژنها مولکولهای درشتی هستند. از لحاظ ترکیب شیمیایی آنتی‌ژن ممکن است [[پروتئین]]، [[پلی ساکارید]]، چربیها و حتی [[اسید نوکلئیک]] باشد. یکی دیگر از صفات اختصاصی آنتی‌ژنها بیگانه بودن آنها نسبت به ترکیبات بدن صاحب آنتی‌ژن(میزبان) است. در غیر این صورت یک فرد می‌توانست از نظر ایمنی نسبت به مواد بدن خود واکنش نشان داده و در نتیجه آسیب‌های بافتی پدید آید. البته گاه در شرایطی این پیش آمد رخ می‌دهد و بیماریهایی به نام بیماریهای خود ایمنی ایجاد می‌شود(یعنی سیستم ایمنی بدن ما بافتهای خود بدن را بیگانه فرض میکند مانند [[لوپوس]]) . گرچه موادی که وزن مولکولی کوچک دارند خود غالباً آنتی‌ژنیک نیستند ولی می‌توانند به عنوان [[هاپتن]] عمل کنند.
 
== منشا پادژنپادگن ==
منشأ پادژنهاپادگنها می‌تواند خارجی (مانند گرده گل)، یا سلولهای ناشناس درون بدن (مانند سلولهای سرطانی) یا حتی خود سلول‌های طبیعی بدن(بیماریهای خود ایمن) باشد.
<small>
 
== جستارهای وابسته ==
[[پادتن]]