پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تجهیزات پزشکی»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (←‏وضعیت تجهیزات پزشکی در ایران: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
* تشخیص، پایش، درمان، تسکین، جبران یا به تعویق انداختن صدمه یا معلولیت
* تحقیق و بررسی، جایگزینی، اصلاح آناتومی یا یک فرایند فیزیولوژیک
* -حمایت کنندهحمایت‌کننده یا پشتیبانی کنندهپشتیبانی‌کننده حیات
* کنترل بارداری
* تمیز یا ضد عفونی کنندهضدعفونی‌کننده یا استریل کنندهاستریل‌کننده وسایل یا محیط برای اهداف پزشکی<ref>{{یادکرد وب|وبگاه=imed.ir|نشانی=http://imed.ir/Default.aspx?PageName=Pages&ID=172|عنوان=اداره کل تجهیزات پزشکی|بازبینی=2018-10-28}}</ref>
 
== وضعیت تجهیزات پزشکی در ایران ==
کشور ایران با همکاری شرکای فعال تجاری در اتحادیه اروپا، تجهیزات و ملزومات پزشکی را مطابق با استانداردهای اتحادیه و نشان CE به کشورهای متقاضی از جمله ۴۰ کشور آسیایی و اروپایی صادر می‌کند که برخی از آن‌ها با انتقال تکنولوژی از ایران به سایر شرکای تجاری در اقصا نقاط دنیا صورت می‌پذیرد.
 
از جمله روشهاییروش‌هایی که تولیدکنندگان ایرانی برای صادرات محصولات تجهیزات پزشکی خود به کشورهای خارجی انجام می‌دهند می‌توان به ارسال محصولات با درج نام ایران به عنوان کشور سازنده (made in iran) یا تولید محصولات در داخل و بسته‌بندی آن با نام کشور سفارش دهنده و صادرات آن‌ها اشاره کرد که این روش به دلیل مشارکت سایر کشورها، بسیار مورد استقبال کشورهای اروپایی قرار گرفته‌است. همچنین ایجاد یک خط تولید مشترک بین شرکای تجاری و شرکت‌های تولیدکننده ایرانی برای ساخت و تولید محصولات مورد نظر به سایر کشورهای متقاضی، از دیگر روش‌های تولید و صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی ایرانی است.<ref>{{یادکرد وب|وبگاه=اداره کل تجهیزات پزشکی|نشانی=http://imed.ir/Default.aspx?PageName=ENNews&ID=3453|عنوان=Iran's Medical Devices at a glance|بازبینی=2018-11-12}}</ref>
 
== تعاریف ==
-کنترل بارداری
 
-تمیز یا ضد عفونی‌کنندهضدعفونی‌کننده یا استریل‌کننده وسایل یا محیط برای اهداف پزشکی
 
فراهم کردن اطلاعات برای اهداف پزشکی و تشخیصی به کمک آزمایش‌ها(in vitro) بر روری نمونه‌های گرفته شده از بدن انسان
این تعریف شامل موادی که تأثیر اصلی یا هدف طراحی آن، بربدن بر پایه روش‌های دارویی، ایمنی‌شناسی یا متابولیکی باشد نمی‌گردد. اما می‌توان به کمک چنین شیوه‌هایی به کار آن کمک کرد.
 
کلیه وسایل، مواد، معرفها، کالیبراتورها، وسایل جمع‌آوری، نگهداری نمونه، مواد و محلولهایمحلول‌های کنترل آزمایشگاهی و دندانپزشکی جزء وسایل پزشکی محسوب می‌شود.
 
همچنین [[اداره کل تجهیزات پزشکی]] طبق تعریف فوق و بر اساس وظیفه قانونی تعیین شده در تبصره ۲ ماده ۱۴ از قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی، اقدام به تدوین فهرست تجهیزات پزشکی ایران بر اساس [[استاندارد بین‌المللی]] ISO۱۵۲۲۵ نموده‌است و لیست نهایی را تا پایان مرداد ۱۳۸۸ خواهد نمود.
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش