پرش به محتوا

حافظه میانگیر: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
(←‏تشریح یک مثال: افزودن دو منبع و نیاز ویکی سازی با توجه به سو استفاده از الگوی منبع ، کد و همچنین شیوه ی نوشتار در بخش های اخر)
برچسب‌ها: ویرایشگر دیداری پیوندبیرونی به ویکی‌پدیای فارسی
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
یا: اندازه حافظه موقت = 1Mb
 
مثلاً در [[شیمی]] محلول بافر<ref>فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حوزهٔ شیمی، به جای buffer، خود بافر را تصویب کرده. {{یادکرد وب| نشانی = http://www.persianacademy.ir/fa/wordspdf.aspx| عنوان =فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین، صفحهٔ ۳۵ | تاریخ بازدید = ۶ خرداد ۱۳۸۹ | تاریخ = | ناشر = وب‌گاه رسمی فرهنگستان | زبان = فارسی}}</ref> محلولی است که [[پی‌اچ|ph]] را ثابت نگه می‌دارد، بنابراین به کمک این محلول می‌توان در مراحل گوناگون یک فرایند شمیایی ph را ثابت نگه داشته و آن را اندازه‌گیری نماییم. مدارهای بافر نیز در الکترونیک مفهومی نزدیک به این دارند. به این صورت که داده هایداده‌های [[سیگنال]] دریافتی را در خود نگه دارینگهداری نموده و بر حسب نیاز به سیستم بعدی تحویل می‌دهند. مدارهای بافر به طوربه‌طور کلی به دو دسته [[آنالوگ]] و [[دیجیتال]] تقسیم می‌شوند.<ref>{{یادکرد-ویکی|پیوند=https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%88%D9%84_%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%B1|عنوان=محلول بافر|زبان=فارسی|بازیابی={{جا:تاریخ}}}}</ref>
 
== بافرهای آنالوگ ==
=== انواع بافر دیجیتال ===
* سخت‌افزاری:
قطعه‌ای سخت‌افزاری است که در برخی از وسایل مانند [[چاپگر]]ها وجود دارد و می‌توانیم آنراآن را افزایش و یا کاهش دهیم؛ یا در [[صفحه‌کلید]] بافری وجود دارد که تعداد معینی از کلیدهای فشرده شده را حفظ می‌کند و به یکی پس از دیگری اجرا می‌کند.
* نرم‌افزاری:
به صورت نرم‌افزاری بخشی از [[حافظه اصلی]] را به عنوان بافر در نظر می‌گیرد.
# سیستم‌عامل زمان بارگذاری اندازه حافظه میانگیر را تعیین می‌کند.
# بر با استفاده از دستورات سیستم‌عاملی اندازه حافظه میانگیر را تعیین می‌کند.
# طریق برنامه‌نویسی و کنترل آن بوسیلهبه وسیلهٔ اجرای یک مایکرو که قسمتی از حافظه را به عنوان حافظه میانگیر در نظر می‌گیرد و محتوای حافظه میانگیر را با فایل‌های تحت پردازش مرتبط می‌کند.
 
=== شیوه استفاده از حافظه میانگیر ===
# ساده: یک حافظه میانگیر در دسترس برنامه قرار می‌گیرد.
# دوگانه: دو حافظه میانگیر در دسترس برنامه قرار می‌گیرد، می‌توان در میانه خواندن یک بلاک و انتقال آن به یک حافظه میانگیر، محتوای حافظه میانگیر دیگر را که پر است، پردازش کرد.
# چندگانه: در این نوع جایگیری حافظه میانگیر، حافظه‌های میانگیر به طوربه‌طور خودکار از پیش پر می‌شود و در حالی که برنامه فایل پرداز روی محتوای حافظه میانگیر کار می‌کند، سیستم حافظه میانگیر دیگری را پر و آماده می‌سازد.
# [[بافر چرخشی|حافظه میانگیر چرخشی]]: در این نوع، حافظه‌های میانگیر پشت سر هم نوشته می‌شوند و پس از پر شدن آخرین حافظه میانگیر دوباره حافظه میانگیر اولی پر می‌شود.
 
== بافرهای نوری (Optical buffer) ==
امروزه بیشترین پژوهش‌های مربوط به بافر در این زمینه انجام می‌پذیرد، [[بافر نوری]] وسیله ایست که توانایی نگه دارینگهداری موقت نور را دارد، این نوع بافر در مخابره‌های نوری کاربرد دارد. بحث مورد پژوهش در این زمینه اینست که آیا به کمک این گونه بافرها می‌توان [[سرعت نور]] را کاهش داد؟
 
== کاربرد مدارهای بافر ==
[[بافرهای آنالوگ]]: بافر ولتاژ زمانی کاربرد دارد که می‌خواهیم ولتاژ را از مداری با رسانندگی (امپدانس) خروجی بالا به مداری با رسانندگی ورودی پایین تحویل دهیم که بوسیلهٔ بافر مانع از لود شدن سیگنال مدار اول بروی مقاومت ورودی مدار دوم و تداخل این دو مدار می‌شویم. بافر جریان نیز متشابها هنگامی بکار می‌رود که می‌خواهیم سیگنال از جنس جریان را از مداری با امپدانس خروجی پایین به مداری با امپدانس ورودی بالا تحویل دهیم.
 
[[بافرهای دیجیتال]] در اتصالات بین سخت‌افزارها، فرستادن داده به شبکه، بازخوانی اطلاعات، ویا نمایش خروجی کاربرد دارند؛ که دلیل استفاده از بافر احتمال تفاوت سرعت آنهاآن‌ها یا زمان آغاز بکار بخش هایبخش‌های مختلف می‌باشد.
 
در حالت کلی موارد کاربرد مدارهای بافر عبارتند از:
* اتصال دو مدار با رسانندگی‌ هایرسانندگی‌‌های ورودی و خروجی ناایدآل و جلوگیری از تخریب اطلاعات
* اتصال دوبخش که سرعت‌های گوناگونی در پردازش دارند
* نگه دارینگهداری موقت اطلاعات برای به کاربردن در زمانی دیگر
* تأخیر در دریافت اطلاعات به منظور رسیدن به زمان کافی برای انجام پردازش
* نگه داشتن اطلاعات برای استفادهٔ متعدد در انجام فرایند
== بافرهای ایده‌آل ==
=== بافر ولتاژ ایده‌آل ===
بافری است با رسانندگی ورودی [[بی‌نهایت (ریاضی)|بی‌نهایت]] و رسانندگی خروجی صفر برای جلوگیزی از بار گیری، از دیگر ویژگی‌های این گونه بافرها خطی بودن در دامنه‌ها و بسامد هایبسامدهای گوناگون سیگنال ورودی و نداشتن دیرکرد در تحویل خروجی می‌باشد.
 
=== بافر جریان ایده‌آل ===
بافری است با رسانندگی ورودی صفر و رسانندگی خروجی بی‌نهایت به منظور جلوگیری از بارگیری، از دیگر ویژگی‌های این نوع بافر همانند بافر ولتاژ , خطی بودن در دامنه‌ها و بسامد هایبسامدهای گوناگون سیگنال ورودی و نداشتن دیرکرد در تحویل خروجی می‌باشد.
 
== نمونه هایی از بافرهای آنالوگ و دیجیتال ==
بنابراین میان پردازشگر مرکزی و چاپگر می‌توان حافظه میانگیری (چه به صورت سخت‌افزاری و چه به صورت نرم‌افزاری) قرار داد تا پردازشگر اطلاعات را برای حافظه میانگیر فرستاده و چاپگر سر صبر و حوصله آن‌ها را چاپ نماید و پردازشگر هم پس از فرستادن اطلاعات می‌تواند به کارهای دیگری برسد.
 
از طرفی حافظه میانگیر به صورت نرم‌افزاری هم وجود دارد که برای نگه دارینگهداری موقت اطلاعات به کار می‌رود. این حافظه رزرو بخشی از حافظه اصلی است و چون سخت‌افزاری نیست طول آن می‌تواند متغیر هم باشد.
 
برای مثال نرم‌افزارهای CD Writer از حافظه میانگیر نرم‌افزاری استفاده می‌کنند.
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش