Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «آپوپتوز»

۱۶ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (اصلاح کلمات)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
 
مرگ برنامه‌ریزی شدهٔ سلولی، از طریق مسیرهای مختلفی، برانگیخته می‌شود، برخی از این مسیرها در اثر اتّصال لیگاندهایی به گیرنده‌های سطح سلول، و برخی دیگر از این مسیرها در اثر فقدان برخی [[فاکتور رشد|فاکتورهای رشد]]، راه اندازی می‌شوند. آسیب‌های شدید به مادّهٔ ژنتیکی سلول نیز، می‌تواند مسیرهای مختلفی، که منجر به اپوپتوز می‌شوند، را راه اندازی کند.
اپوپتوز یک روند فیزیولوژیک مرگ سلول است که در اثر فعال شدن آنزیم هایآنزیم‌های گروه کاسپاز رخ میدهد .نسبت درون سلولی پروتئین هایپروتئین‌های مشوق اپوپتوز مانند (BAXیا Bak) به پروتئین هایپروتئین‌های ضد اپوپتوز مانند( BCL_2) تعیین کنندهتعیین‌کننده حساسیت سلول نسبت به آپوپتوز میباشدمی‌باشد.
 
== دگرگونی‌های سلولی در هنگام آپوپتوز ==
در هنگام آپوپتوز حجم سلول کاهش یافته و در سلول [[وزیکول]]‌های متعددی ایجاد می‌شوند. سپس [[کروماتین]] متراکم شده و قطعه قطعه، می‌شوند. در مراحل بعد، غشا [[هسته]] از بین می‌رود و در آخر، سلول بصورت وزیکول‌های کوچکی، به چندین قسمت تقسیم می‌شود. در طول اپوپتوز، [[اندامک]]‌های داخلی سلول، مانند، [[میتوکندری]]‌ها و [[لیزوزوم]]‌ها سالم می‌مانند. وزیکول‌هایی که از قطعه قطعه شدن سلول پدید می‌آیند، بوسیلهبه وسیلهٔ [[فاگوسیت]]‌ها، بلعیده می‌شوند و هضم می‌شوند.
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش