پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویلیام یوئرت گلدستون»

جز
←‏زندگی‌نامه: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
(Portrait of William Gladstone.jpg)
جز (←‏زندگی‌نامه: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
بعد از اینکه در انتخابات ۱۸۷۴ شکست خورد گلدستون از رهبری حزب لیبرال استعفا داد اما در ۱۸۷۶ شروع به بازگشت کرد که بر پاپه موضع مخالف او در زمینه مناقشات [[ترکیه]] و [[بلغارستان]] بود. رقابت مدلوفین گلدسون ۱۸۷۹–۱۸۸۰ نمونه‌ای زودهنگام از استفاده از فناوری در رقابتهای انتخاباتی عصر مدرن بود. بعد از انتخابات سال ۱۸۸۰ او دور دوم وزارتش را آغاز کرد که با بحران [[مصر]] همزمان شد (که به دنبال مرگ ژنرال گردون به اوج خود رسیده بود) و همین‌طور در [[ایرلند]] که دولت اقدامات پیشگیرانه انجام داده بود اما با اینحال حقوق قانونی کشاورزان مستأجر ایرلندی را افزایش داد. دولت همچنین [[اجرایه اصلاحات سوم]] را تصویب کرد.
 
وقتی باز در ۱۸۸۶ به مقامش بازگشت گلدستون قانون خودمختاری ایرلند را پیشنهاد کرد ولی در ژوئیه در مجلس عوام شکست خورد که نتیجه ان شکاف در حزب لیبرال بود امری که باعث دور ماندن آنهاآن‌ها از مقام نخست‌وزیری بر ۲۰ سال بجز مدتی کوتاه شد.
 
در ۱۸۹۲ گلدستون آخرین دولتش را در سن ۸۲ سالگی تشکیل داد. دومین لایحه خودمختاری ایرلند در مجلس عوام تصویب شد اما در ۱۸۹۳ در [[مجلس لردها]] رد شد. او در مارس ۱۸۹۴ استعفا کرد. در مقام مخالف اما در مجلس تا سال ۱۸۹۵ که مجلس را ترک کرد مخالف گسترش هزینه‌های نیروی دریایی بود. او سه سال بعد در ۸۸ سالگی درگذشت.
گلدستون بخاطر شیوه سخنرانی و رقابت با رهبر حزب محافظه کار [[بنجامین دیزرائیلی]] و همچنین روابط سرد با [[ملکه ویکتوریا]] که گفته بود:{{گفتاورد|او (گلدستون) همیشه برای من تعیین تکلیف می‌کند حتی اگر در ملاقات عمومی باشم}}مشهور بود.
 
گلدستون در بین هوادارانش مهربانانه به عنوان ''ویلیام مردمی'' یا '''''پیرمرد بزرگ''''' شناخته می‌شد بااینبا این حال رهبر حزب محافظه کار (دیزرائیلی) او را '''''تنها خطای خداوند''''' می‌نامید. ("The People's William" or the "G.O.M." ("Grand Old Man", or, according to Disraeli, "God's Only Mistake")
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش