پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دیودور سیسیلی»

جز
←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
[[پرونده:Bibliotheca historica.tif|بندانگشتی|''Bibliotheca historica'', 1746]]
'''دیودوروس سیکولوس''' یا '''دیودور سیسیلی''' {{به یونانی|Διόδωρος Σικελιώτης}} (Diodorus Siculus,Diodorus of Sicily) تاریخ‌نگار هم‌دوره [[ژولیوس سزار]] (۴۰-۱۰۰ پ. م.) و [[آگوستوس]] (۶۳ پ م – ۱۴م) و نویسنده کتابخانه تاریخی است. او کتابی در ۴۰ جلد، به نام «تاریخ جهان» نوشت که امروز حدود ده جلد از آنهاآن‌ها به دست ما رسیده است.
 
دیودور در شهر [[اژیریون]] (Agyrion) چشم به جهان گشود. شهر اژیریون در سرزمین سیکول (Sicule) در [[سیسیل]] و در غرب کوه [[اتنا]] واقع است. تنها اشاره ای که در تاریخ به این شهر شده، زاده شدن دیودور در این شهر است. تاریخ دقیق مرگ و تولد دیودور معلوم نیست. وی احتمالاً در سال ۹۰ پیش از میلاد به دنیا آمده است. این زمان تقریبی از تاریخ سفر مطالعاتیش به مصر (۵۷-۵۶ پ. م.) استنتاج می‌شود. دربارهدربارهٔ تاریخ وفات او نیز باید به حدس و گمان توسل جست.
 
آخرین رویداد تاریخی که دیودور به آن اشاره کرده است،کرده‌است، ایجاد مهاجر نشین [[روم]]ی در تورومنیون (تائورمین) توسط [[آگوستوس|اکتاویوس]] است که احتمالاً به سال ۳۶ پ. م. باز می‌گردد. بنابراین می‌توان گفت که او تا سال ۳۰ پ. م. در قید حیات بوده است،بوده‌است، زیرا در آنچه از اثرش بازمانده، هیچ اشاره‌ای به پیروزی [[آگوستوس|اکتاویوس]] بر [[مارکوس آنتونیوس|آنتوان]] در اکسیوم و پیامدهای سیاسی این رویداد نشده استنشده‌است. آگاهی ما دربارهدربارهٔ زندگی دیودور بسیار اندک و محدود است.
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش