پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «اسماعیل جلایر»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
'''اسماعیل جلایر''' یا '''اسمعیل جلایر''' فرزند «حاجی زمان خان» از [[نقاشی|نقاشان]] طراز اول [[دوره ناصری]] دراواخر سده سیزدهم و اوایل سده چهاردهم هجری است که در تصویرسازی و چهره‌پردازی مهارت داشت. او نقاشی را در مدرسه [[دارالفنون]] آموخت و سپس در همین مدرسه به استادی رسید. او را از پیش قراولان شیوه [[نقاشیخط]] جدید می‌دانند.
 
جلایر در اغلب آثار خود بجز چندتایی تاریخی قید نکرده بدین جهت تاریخ فعالیت هنری وی نامعلوم مانده است. ولی از آثار باقی‌مانده وی و تاریخ‌ها و وقایع می‌توان چنین گمان برد که او در حدود سال ۱۲۶۲ ه‍.ق متولد شده، در حوالی ۱۲۸۰ ه‍.ق همراه پدر به تهران آمده، در ۲۴ سالگی وارد دارالفنون شده، در دوره سلطنت [[ناصرالدین شاه]] (حک: ۱۲۶۴-۱۳۱۳) در هنر خود درخشیده و تا سال‌های ۱۳۲۰ ه‍.ق زنده بوده و کار می‌کرده استمی‌کرده‌است و در حدود ۶۰ سالگی درگذشته است.
 
== شیوه ==
بیشترین و ممتازترین اثر او شمایل‌های گوناگون بود که در اندازه و سبکهای مختلف ارائه شده بود. در زمینه ایمان و اعتقاد باطنی به [[علی]] [[امام اول شیعیان]] ارادت خالصانه داشته و اغلب موضوعات هنری را از بین اقطاب و اخوان صفا و قلندران پاکباخته انتخاب و ترسیم می‌نمود.
 
او در یکی از آثار خود به لاتین امضاء کرده که معلوم می‌کند در نگارش متن لاتین نیز دست داشته استداشته‌است.
 
از او تابلوهای فراوانی به جای مانده است، که یکی از این آثار هم اکنونهم‌اکنون در نگارخانه مجموعه [[کاخ گلستان]] در معرض دید عموم است، و آن تصویر رنگ و روغنی «درویش نورعلیشاه» است.
 
از دیگر آثار جلایر که در کتابخانه نسخ خطی کاخ گلستان موجود میمی‌باشد باشد،، تصویر سیاه قلم اقطاب صوفیان به این شرح است: «شیخ شمس الدین تبریزی»، «اوحدی شیخ سلطان بایزید»، «سید معصوم علی شاه»، «نور علیشاه»، «مشتاق کرمانی»، «باباطاهر عریان» با رقم «اسمعیل جلایر ابن الحاجی زمان خان»
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش