پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عدد»

۳۳ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
ویرایش نوشتاری
(به نسخهٔ 22296502 ویرایش AminBigNooB برگردانده شد: منبع تبلیغی. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
جز (ویرایش نوشتاری)
{{ترجمه-نیاز|1=انگلیسی|تاریخ=ژوئن ۲۰۱۲}}
''''''{{سیستم‌های عددی}}
'''شُماره''' یا '''عَدَد''' یکی از مفاهیم پایهٔ [[ریاضیات]] است. این مفهوم بسیار پیچیده و مورد بحث است و در گذشته بیشتر مورد کنکاش و تفکر قرار می‌گرفت، نقل است که افلاطون در بخشی از سفرهای خود با عقاید عجیب فیثاغورسیانفیثاغورسی از جمله این که اعداد از اجسام فیزیکی پیرامون انسان هم واقعی ترند آشنا شد.<ref name=ToolAutoGenRef1>{{یادکرد کتاب|عنوان=فلسفه برای دامیز|نام خانوادگی=مارتین کوهن|نام=|ناشر=اوند دانش|سال=|شابک=|مکان=|صفحات=}}</ref> در آغاز شماره برای [[شمارش]] و [[اندازه‌گیری]] به کار می‌رفت ولی پس‌ها ریاضی‌دانان مفهوم آن را پیش بردند و مفهوم شماره [[صفر]]، [[عدد منفی]]، [[عدد موهومی]] و [[عدد مختلط]] را نوآوری کردند.
عملیات ریاضی شامل روش‌های ویژه‌ای است که یک یا چند شماره را به عنوان درونی دریافت و یک عدد را به عنوان برونیبیرونی می‌سازد.
عملیات یکانی تنها یک شماره را به عنوان درونی (ورودی) دریافت و تولید یک عدد برونیبیرونی (خروجی) می‌کند. برای نمونه، عملیات شمارش یک عملیات یکانی است که به یک شماره (عدد) صحیح شمارهٔ یک را می‌افزاید و بنابرین دنباله شمارهٔ ۴ می‌شود ۵. عملیات دوتایی (باینری) دو شمارهٔ درونی دریافت و یک شمارهٔ برونیبیرونی پرداخت می‌کند. نمونه‌هایی از عملیات دوتایی (باینری) عبارتند از: جمع (افزودن)، تفریق (کاهیدن)، ضرب، تقسیم (بخش کردن) و توان. مطالعه و خواندن عملیات عددی (شماره‌ای) را حساب می‌نامند.
 
== دسته‌بندی شماره‌ها ==
* طریقه نوشتن اعداد در پارسی و عربی به یک شکل است اما کشورهای عربی تقریباً در ۵۰ سال گذشته مدل نوشتن اعداد به سبک غربی و انگلسی را بیشتر بکار می‌برند. آنها می‌گویند نوشتن اعداد بصورت انگلسیی تکامل یافته اعداد به سبک عربی است، البته باید به این نکته توجه کرد که سبک عربی در نوشتار ارقام وجود ندارد در حقیقت همان شیوه پارسی است که آن را به خیال خود شیوه عربی می‌نامند.{{مدرک}} اروپاییان تا حدود ۵۰۰ سال قبل از سبک نوشتن اعداد رومی بصورت I. II.III IV.VI ,... استفاده می‌کردند که در نوشتن اعداد چند رقمی بزرگ کار سختی بود.{{مدرک}} آنها ۵۰۰ سال قبل برای اولین بار نوشتن اعداد را به سبک پارسی بکار گرفتند و آنرا بهبود بخشیدند بنابراین نوشتن اعداد به سبک انگلیسی در واقع مغایرتی با نوشتار پارسی نیست.{{مدرک}} به جدول نگاه کنید تفاوت اعداد در نوشتن عربی با انگلیسی بسیار اندک است. امروزه در تمام جهان حتی در چینی و هندی اعداد را به سبک انگلیسی می‌نویسند.{{مدرک}}
 
== اعداد در قرآن ==
== اعداددرقرآن ==
درقرآن انواع اعدادبیان شده است
 
۱-اصلی:احدواحدی احد و احدی-اثنان واثنتانو واثنتیناثنتان و اثنتین-ثلاث وثلاثهو ثلاثه-اربع واربعهو اربعه-خمس-سته-سبع وسبعهو سبعه-ثمانی وثمانیهو ثمانیه-تسع-عشر-احدعشراحد عشر-اثنتی عشر-تسعه عشر-عشرون-ثلاثون وثلاثینو ثلاثین-اربعین-خمسین-ستین-سبعون وسبعینو سبعین-ثمانون وثمانینو ثمانین-تسعون-تسع وتسعونو تسعون مائه-ماتین-ثلاث مائه-ثلاث مائه وتسعو تسع-الف سنه الاخمسینالا خمسین-الف والوفو الوف-الفین-ثلاثه الاف- خمسه الاف-خمسین الاف۴معارجالاف در ۴معارج-مائه الف۱۴۷صافاتالف ۱۴۷صافات
 
۲-ترتیبی:واحدوواحدهواحد و واحده-اول واولیو اولی-ثانیه-ثالث. ثالثه-رابع-خامسه-سادس-ثامن
 
۳-کسری:نصف-ثلث-ثلثان-ربع-خمس-سدس-ثمن-عشرومعشارعشر و معشار
 
۴-توزیعی :فرادی-مثنی-ثانی اثنین-ثلاث-ثالث ثلاثه-رباع-تثلیث-شفع-وتر-زوج-بضع<ref>فرهنگ موضوعی قران مجید</ref>
۱۲۶

ویرایش