پرش به محتوا

شاملو (هریس): تفاوت میان نسخه‌ها

۱٬۵۳۷ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
 
نام قدیمی روستای شاملو ؛ یمیشچه (ایمدچه) می باشد و چون صیفی جات در این روستا زیاد کشت می شود و در زبان ترکی آذربایجانی به صیفی جات ( مانند [[خربزه]]، [[هندوانه]] ) یمیش (یاش یمیش) گویند و نیز به دلیل کوه کمره که درآن درختچه های یمی شان(زالزالک) زیاد بوده و هنوز هم وجود دارد یمیشچه نامگذاری شده است. در 100 سال اخیر این روستا شاملو نامگذاری شده است و دلیل آن بخاطر گذر رود خانه آجی چای از شمال آن است چون رودخانه شبه جزیره های زیادی ایجاد کرد و با توجه به اینکه اهالی به شبه جزیره "شام" یا "یاریم آدا" گویند به این دلیل نام این روستا شاملو گذاشته شده است یعنی جایی که شبه جزیره ( شام) زیاد دارد.
اما در خصوص ایل شاملودر لغتنامه دهخدا چنین آورده شده است:
 
از ایلات ترک اغوز بودند,و در سوریه زندگی میکردند,این ایل در گذشته با مهاجرت اوغوزها به آنجا رسیده و سکونت اختیار کرده بودند.ایل شاملو همگام با سایر ایلات اغوز به ایران مهاجرت کردند و در تاسیس سلسله صفوی,و به سلطنت رسانیدن شاه اسماعیل صفوی,با سایر ایلات اوغوز معروف به قزلباش,روملو,استاجلو,تکه لو,ذوالقدر,قاجار,افشار,سهم بسزائی داشتند.
بزرگان این ایل در سلطنت صفویان مصدر مشاغل مهم بودند,و شاه عباس کبیر,از طفولیت در میان طایفه شاملو بزرگ شد,امرای شاملو در زمان ولیعهدی شاه عباس که در هرات زندگی می کرد,عبارت بودند از:
1-عبدی خان شاملو,از سرداران شاه اسماعیل اول
2-دورمیش خان شاملو,والی هرات
3-زینل خان شاملو,از امرای بزرگ صفوی
4-علی قلی خان شاملو,بیگلر بیگی(استاندار خراسان)
5-علی مردان خان شاملو,نادرشاه او را به سفارت نزد محمد شاه پادشاه هندوستان فرستاد
از آن زمان طایفه شاملو در مشهد زندگی می کنند.
این روستا دارای یک مدرسه نوساز و یک مسجد نوساز می باشد و بعد از زلزله ورزقان اکثر خانه ها نوسازی شده است.
 
۱۸

ویرایش