پرش به محتوا

جیمز رولینز: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
 
== تأثیرات ==
رولینز در دوران جوانی، مجموعه آثار [[ویکی‌پدیا:Doc Savage|داک سویج]] را الهام‌بخش یافت و یک مجموعه سنگین از داستانهای معروف [[مجله زرد|نشریات زرد]] دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ را هم بدست آورد. او به داستانهای کاوشهای [[هاوارد کارتر]] و کشف معبد باستانی فارح در مصر متعلق به [[توت‌عنخ‌آمون]] علاقه داشت؛ تا جایی که این داستان واقعی الهام‌بخش او در نوشتن رمان حفاری، داستانی دربارهدربارهٔ یک باستان‌شناس به نام هنری کانکلین و خواهرزاده‌اش سام که موفق به کشف شهر باستانی پر از گنج و یک نفرین [[امپراتوری اینکا|اینکاها]] در [[کوه‌های آند|جنگلهای آند]] شدند؛ بود. او همچنین از خواندن مجموعه داستانهای اوز اثر [[ال. فرانک باوم]]، رمان [[تارزان]] اثر [[ادگار رایس باروز]] و سه‌گانه [[سرگذشت نارنیا|نارنیا]] اثر [[سی. اس. لوئیس]] لذت می‌برد. همچنین تأثیراتی هم از [[ژول ورن]] و [[اچ. جی. ولز]] گرفت. تا حدی که او از کارهای این دو به عنوان سکویی برای خلق رمانهای معاصر مشابه، مملو از چیزی که خودش آن را سه M داستان یعنی جادو، درگیری و هیولا (Magic, Mayhem, Monsters) می‌نامد استفاده کرد.
 
== نخستین کتاب ==
 
=== ساکنان اعماق زمین (۱۹۹۹) ===
زیر یخهای پایین‌ترین بخش زمین، یک مارپیچ زیرزمینی با شگفتی‌های نفس‌گیر و وحشتی مافوق تصور وجود دارد. گروهی از متخصصین به رهبری دیرین‌مردم شناسدیرین‌مردم‌شناس اشلی کارتر برای جستجوی این محل مخفی و کشف ثروتهای آن دست‌چین شده‌اند. اما آن‌ها نخستین کسانی نیستند که وارد آنجا شده‌اند و نفرات قبلی هم باز نگشته‌اند. آنجا اسراری دارد که کهن‌تر از انسان و حیات بوده و قادر است دنیا را تغییر دهد. ولی چیزهایی هم وجود دارد که نباید مزاحمشان شد و حقیقت ویرانگری که قادر است اشلی و جستجویش را نابود کند: آن‌ها تنها نیستند. این غارها توسط یک اکوسیستم زیرزمینی اشغال شده که برخی از آن‌ها پستانداران ابتدایی، برخی موجودات هوشمند و برخی هم وحشی هستند که همگی فراتر از دانش امروزی می‌باشند.
 
=== حفاری (۲۰۰۰) ===
 
=== غوص عمیق (۲۰۰۱) ===
جک کرکلند، تفنگدار سابق نیروی دریایی ایالات متحده از یک مأموریت نجات زیرآبی لفو شده به سطح آب می‌آید و متوجه می‌شود زمین در حال سوختن است. شعله‌های خورشیدی یک سری فجایع طبیعی عظیم را به راه انداخته است. زمین‌لرزه و فوران آتش زمین را گرفته‌است. [[ایر فورس وان]] به همراه رییس جمهوررئیس‌جمهور ایالات متحده از آسمان محو شده‌است. ایالات متحده فاصله ناچیزی با یک فاجعه اتمی دارد و کرکلند باید با زیردریایی اکتشافی اقیانوس پیمایش به نام غوص عمیق به یک مأموریت غیرممکن در مایلها زیر سطح اقیانوس برود. آنجا رازهای ویرانگر و نیروی یک تمدن باستانی انتظار او را می‌کشند و این مأموریت دنیایی را که به سوی نابودی می‌رود برای همیشه تغییر خواهد داد.
 
=== آمازون (۲۰۰۲) ===
 
==== کتاب ۴: ویروس یهودا (۲۰۰۷) ====
اعضای نیروی سیگما در این کتاب به دنبال پیشگیری از یک همه‌گیری هستند که کل سیاره را تهدید می‌کند. منبع این همه‌گیری و کلید درمان آن در معابد [[هندوئیسم|هندوی]] [[انگکور وات]] قرار دارد. این کتاب همچنین مرگ ظاهری مونک کاکالیس و معرفی شخصیت جو کاوالسکی که در رمان شکار یخ حضور داشت، به نیروی سیگما را در بر دارد. در این داستان و داستانهای بعدی، کاوالسکی نیروی کمکی گری پیرس خواهد بود. پدر و مادر پیرس هم توسط مأموران روانی گیلد به نامهاینام‌های انیشن و امین نصیر اسیر شده‌اند.
 
==== کتاب ۵: آخرین پیشگو (۲۰۰۸) ====
 
==== کتاب ۸: نسب (۲۰۱۲) ====
در این کتاب گروه سیگما اطلاعاتی را که کراو در داستان ردگیر بدست آورده دنبال می‌کنند. دختر رییس جمهوررئیس‌جمهور توسط دکتر مرموزی که به دنبال بچه خودش می‌گردد دزیده شده‌است. معلوم می‌شود که خانواده رییس جمهوررئیس‌جمهور گنت و اجدادشان برای قرنها نیروی اصلی گیلد را در اختیار داشته‌اند. جک کرکلند از کتاب درک عمیق نیز ظاهر شده و از خانم کنسینگتون در کتاب طوفان شن نیز نام برده می‌شود. این داستان به موضوعات [[جاودانگی]]، [[فناوری نانو]] و ریزساختارها می‌پردازد.
 
==== کتاب ۹: چشم خدا (۲۰۱۳) ====
 
=== مجموعه ممنوعه و مطرود ===
مجموعه پنج قسمتی ممنوعه و مطروده دربارهدربارهٔ دختری به نام النا است که با میراث یک نیروی گمشده بالغ می‌شود. او برای شکست ارباب تاریکی و پیدا کردن خودش به سفری می‌رود.
 
=== مجموعه قاتلین خدا ===
 
== همکاری با ربکا کانترل ==
رولینز با ربکا کانترل، نویسنده رمانهای رمزآلود برای تالیفتألیف مجموعه سرگیجه و چند داستان کوتاه دیگر مشارکت نموده‌است.
 
== همکاری با گرنت بلک‌وود ==
رولینز با نویسنده رمانهای ماجرایی به نام گرنت بلک‌وود در تالیفتألیف مجموعه تاکر وین با دو کتاب نابودگر و شاهین جنگی همکاری نموده‌است.
 
=== کتاب اول: نابودگر ===
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش