پرش به محتوا

شاملو (هریس): تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب‌ها: ویرایشگر دیداری افزودن پیوند به صفحه ابهام‌زدایی
بدون خلاصۀ ویرایش
'''شاملو''' یکی از روستاهای [[استان آذربایجان شرقی]] است که در [[دهستان بدوستان غربی]] [[بخش خواجه]] [[شهرستان هریس]] واقع شده‌است.
 
این روستا از قدیمی ترین روستا های [[آذربایجان (ابهام‌زدایی)|آذربایجان]] بوده و در 30 کیلومتری ''[[تبریز]]'' و 5 کیلومتری [[خواجه (شهر)|خواجه]] قرار دارد و اهالی روستا به کشاورزی و دامداری مشغولند و نیز در قالی بافی هم فعالیت دارند. از محصولات کشاورزی می توان گندم-جو-نخود-عدس و هندوانه دیم نام برد. از محصولات دامداری می توان به گوشت قرمز و شیر و پنیر اشاره نمود.
 
نام قدیمی روستای شاملو یمیشجه (ایمدچه) می باشد و چون صیفی جات در این روستا زیاد کشت می شود و در زبان ترکی آذربایجانی به صیفی جات ( مانند [[خربزه]]، [[هندوانه]] ) یمیش (یاش یمیش)گویند به این دلیل نام روستا یمیشجه بوده است. در 100 سال اخیر این روستا شاملو نامگذاری شده است و دلیل آن بخاطر گذر رود خانه آجی چای از شمال آن است چون رودخانه شبه جزیره های زیادی ایجاد کرد و با توجه به اینکه در زبان ترکی آذربایجانی به شبه جزیر شام گویند به این دلیل نام این روستا شاملو گذاشته شده است یعنی جایی که شبه جزیره ( شام) زیاد دارد.
این روستا دارای یک مدرسه نوساز و یک مسجد نوساز می باشد و بعد از زلزله ورزقان اکثر خانه ها نوسازی شده است.
 
همسایه های روستای شاملو از شمال شهرک پایین و از شرق روستاهای ساخسلو و قویجاق و از جنوب روستاهای آلپوت و ترکداری و استیار و از غرب بخش [[خواجه (شهر)|خواجه]] و روستای امندی است.
 
== منابع ==
کاربر ناشناس