پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سرطان مثانه»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه، replaced: های ← ‌های (2)، هایی ← ‌هایی ، شناسی ← ‌شناسی ، ر‌ ← ر، شده است ← شده با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: باانرژی⟸با انرژی، به‌طورمعمول⟸به‌طور معمول، مورداستفاده⟸مورد استفاده)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه، replaced: های ← ‌های (2)، هایی ← ‌هایی ، شناسی ← ‌شناسی ، ر‌ ← ر، شده است ← شده با ویرایشگر خودکار فارسی)
== سبب‌شناسی ==
* سیگار کشیدن: خطر ایجاد کانسر مثانه در افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است.
* تماس‌های شغلی با [[مواد شیمیایی]] مانند رنگ هایرنگ‌های صنعتی ، دودۀ زغال‌سنگ، یا مواد شیمیایی مورد استفاده در لاستیک‌سازی، برخی رنگ‌ها یا منسوجات.
* تروما به اپی‌تلیوم مثانه ناشی از سنگ و عفونت هایعفونت‌های مکرر.
* داروها: سیکلوفسفامید یا پرتودرمانی در ناحیۀ لگن.
* استفادۀ بلندمدت از سوند جهت ادرار.
* برداشت پیشاب‌راه با استفاده از جریان الکتریسیته (TUR): جراحی که در آن یک سیستوسکوپ (لوله روشن باریک) را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می‌کنند. ابزاری با حلقه سیمی کوچکی در انتهایش سپس برای برداشت '''سرطان''' یا سوزاندن تومور با جریان الکتریسیته بالا فعال می‌شود.
* سیستکتومی رادیکال: جراحی برای حذف مثانه و گره‌های لنفاوی و اندام‌های مجاور که سرطانی شده‌اند. این جراحی ممکن است زمانی انجام شود که سرطان مثانه به دیواره عضلات حمله کند یا وقتی‌که سرطان بخش زیادی از مثانه را درگیر کرده باشد. در مردان، اندام‌های مجاوری که برداشته می‌شوند، پروستات و کیسه‌های کوچک هستند. در زنان، رحم، تخمدان‌ها و بخشی از واژن برداشته می‌شود. گاهی اوقات، وقتی سرطان به خارج از مثانه گسترش پیدا می‌کند و نمی‌توان به‌صورت کامل آن را نابود کرد، جراحی تنها برای حذف مثانه ممکن است فقط نشانه‌هایی که منجر به سرطان شده‌اند را کاهش دهد. وقتی مثانه باید برداشته شود، جراح روش دیگری را برای خروج ادرار از بدن فرد ایجاد می‌کند.
* سیستکتومی جزئی: جراحی برای حذف بخشی از '''مثانه''' انجام می‌شود. این جراحی ممکن است برای بیمارانی که تومور درجه پایینی دارند که به دیواره مثانه آسیب‌زده است اما به همان ناحیه مثانه محدود شده است،شده‌است، انجام شود. ازآنجایی‌که تنها بخشی از مثانه برداشته می‌شود، بیماران بعد از بازیابی خود از جراحی، می‌توانند به‌طور معمول ادرارشان را دفع کنند.
* انحراف ادرار: جراحی برای ایجاد روشی جدید در بدن برای ذخیره‌سازی و سپس دفع ادرار انجام می‌شود.
 
 
* پرتودرمانی خارجی از دستگاهی بیرون از بدن برای ارسال پرتو به سمت سرطان استفاده می‌کند.
* پرتودرمانی داخلی از ماده رادیواکتیوی که در سوزن، دانه، سیم یا کاتتر هاییکاتترهایی که مستقیماً وارد بدن می‌شوند و در نزدیکی سرطان قرار می‌گیرند، استفاده می‌کند.
 
=== '''شیمی‌درمانی''' ===
سیستوسکوپی (Cystoscopy) : روشی است برای معاینۀ داخل [[مثانه]] و [[پیشابراه]] به‌منظور بررسی نواحی غیرطبیعی. سیستوسکوپ (لوله‌ای باریک و نورانی) را از طریق پیشابراه به درون مثانه می‌فرستند و ممکن است مقداری از بافت‌ها را برای آزمایش بردارند.
 
یاخته شناسییاخته‌شناسی ادرار (Urine Cytology): عبارت است از معاینۀ ادرار زیر میکروسکوپ برای بررسی سلول‌های غیرطبیعی.
 
== پانویس ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش