پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویسواناتان آناند»

جز
←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: شطرنجباز⟸شطرنج‌باز، شطرنجبازانی⟸شطرنج‌بازانی، شطرنجبازی⟸شطرنج‌بازی
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: شطرنجباز⟸شطرنج‌باز، شطرنجبازانی⟸شطرنج‌بازانی، شطرنجبازی⟸شطرنج‌بازی)
'''ویسواناتان آناند''' (به [[زبان تامیل|تامیل]]: விசுவநாதன் ஆனந்த்) (زاده ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ در [[چنای]]، [[تامیل نادو]]) [[استادبزرگ شطرنج]] اهل [[هندوستان]] و [[قهرمان شطرنج جهان|قهرمان پیشین شطرنج جهان]] است.
 
آناند در سال ۱۹۸۸ نخستین هندی شد که به درجه [[استاد بزرگ شطرنج]] می‌رسد. او تاکنون ۶ بار برنده [[اسکار شطرنج]] شده است. آناند یکی از شطرنجبازانیشطرنج‌بازانی است که به [[ریتینگ]] بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده‌است. او در آوریل ۲۰۰۷ برای نخستین بار در ردهٔ اول ریتینگ قرار گرفت و از ژوئیه ۱۹۹۶ تا اکتبر ۲۰۰۸ به طور منظم در جمع سه شطرنج‌باز برتر جهان از نظر ریتینگ قرار داشت.<ref>[http://chess.eusa.ed.ac.uk/Chess/Trivia/AlltimeList.html All Time Rankings]</ref> بالاترین ریتینگ او تاکنون ۲۸۲۰٫۷ در ژانویه ۲۰۱۱ بوده که او را در رتبهٔ چهارم برترین شطرنج بازان تاریخ از این لحاظ قرار داده است. آخرین ریتینگ او ۲۷۹۳ در ژوئن ۲۰۱۴ بوده که او را در ردهٔ ششم برترین شطرنج بازان دنیا قرار داده‌است.
 
== رکوردها ==
[[پرونده:Kasparov-10.jpg|250px|چپ|بندانگشتی|<small>بازی قهرمانی جهان آناند-کاسپاروف در [[مرکز تجارت جهانی (۲۰۰۱–۱۹۷۳)|مرکز تجارت جهانی]]، [[نیویورک]]، ۱۹۹۵</small>]]
آناند تنها شطرنجبازیشطرنج‌بازی است که در سه مسابقه با سه شکل متفاوت عنوان قهرمانی جهان را به دست آورده است؛ '''رویارویی دوجانبه'''، '''[[تورنمنت شطرنج|تورنمنت]]''' و '''تورنمنت حذفی''' که در سال ۲۰۰۰ در [[تهران]] با غلبه بر [[الکسی شیروف]] در مسابقه فینال قهرمانی شطرنج جهان فیده که در آن زمان به روش حذفی برگزار می‌شد، به دست آورد.
 
او یکی از ۸ شطرنجبازیشطرنج‌بازی است که تاکنون (۲۰۱۴) به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده‌اند (به همراه [[گری کاسپاروف]]، [[وسلین توپالف]]، [[ولادیمیر کرامنیک]]، [[ماگنوس کارلسن]]، [[فابیانو کاروانا]] و [[لئون آرونیان]] و [[الکساندر گریسچاک]])
 
آناند نخستین شطرنجبازشطرنج‌باز از کشوری [[آسیا]]یی است که قهرمان شطرنج جهان شده و در سال ۱۹۹۳ اولین شطرنجبازشطرنج‌باز از کشوری آسیایی بود که به مسابقه قهرمانی شطرنج جهان (در برابر گری کاسپاروف) راه یافت.
 
او در ۱۴ سالگی جوانترین استاد بین‌المللی شطرنج هند و در ۱۶ سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد. در ۱۹۸۷ نخستین شطرنج‌باز هندی شد که به عنوان قهرمان شطرنج جوانان جهان می‌رسید و یک سال بعد اولین استادبزرگ تاریخ شطرنج این کشور شد.
آناند همچنین در سال ۲۰۰۳ قهرمان شطرنج سریع جهان فیده (با روش[[فیشر]]؛ ۲۵ دقیقه برای کل بازی + ۱۰ ثانیه برای هر حرکت) در حضور ۱۰ نفر از ۱۲ شطرنج‌باز برتر وقت دنیا شد. او بارها در تورنمنت‌های مختلف شطرنج سریع به قهرمانی رسیده و تنها یک بار در برابر [[گاتا کامسکی]] مسابقه‌ای را به دلیل پایان زمان خود واگذار کرده‌است.
 
سرعت یکی از مهمترین ویژگی‌های بازی اوست، به طوری‌که در تمام دوران بازی شطرنج خود تنها یک‌بار در سال ۲۰۰۳ برابر [[پیوتر سویدلر]] از حق علامت گذاشتن به جای نوشتن حرکت (که در ۴ دقیقه مانده به انتهای وقت شطرنجبازشطرنج‌باز برای یک‌مرتبه قابل استفاده‌است) استفاده کرده‌است.<ref>[http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3121 ChessBase.com - Chess News - MTel R9: Topalov on top after victory over Kamsky]</ref>
 
== قهرمانی جهان ==