تفاوت میان نسخه‌های «جیکوب ال. مورنو»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
(←‏فعالیت‌ها: ابرابزار)
| known_for = [[جامعه‌سنجی]]، [[سایکودراما]]
}}
'''جیکوب ال. مورنو''' ({{lang-en|Jacob L. Moreno}}؛ ۱۸ مه ۱۸۸۹ – {{death date|1974|5|14|1889|5|18}}) [[روانپزشک]] و [[روان‌شناسی اجتماعی|روان‌شناس اجتماعی]] [[اتریشی]][[آمریکایی‌ها|آمریکایی]]، متفکر، آموزگار، بنیانگذار [[سایکودراما]]، , و اولین پیشگام در [[گروه درمانی]] بود. او در حین حیات خود به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشمندان [[علوم اجتماعی]] شناخته شد.
 
== زندگی ==
جیکوب لوی مورنو در [[بخارست]] در پادشاهی [[رومانی]] متولد شد. پدر او مورنو نسیم لوی، یک تاجر [[یهودی]] [[سفاردی]]٬، در سال [[۱۸۵۶]] در [[پلونا]]، [[مونتانا]] در [[امپراتوری عثمانی]] آن‌زمان (پلونای امروزی در [[بلغارستان]] است) متولد شده بود. پدر بزرگ جاکوب، باخیس، از اهالی [[استانبول]] بود، جایی که اجداد او پس از تبعید بزرگ از [[اسپانیا]] در سال [[۱۴۹۲]] در آن‌جا سکنی گزیده بودند. چنین تصور می‌شود که مورنوها طول [[جنگ روسیه و عثمانی (۱۸۷۷–۱۸۷۸)|جنگ‌های روسیه و عثمانی]] مابین سال‌های [[۱۸۷۷]] و [[۱۸۷۸]] پلونای مونتانا را به قصد بخارست و در پی تلاش‌های خاخام پلونا، کانزاس حییم بنجارنو در جستجوی محیطی مهمان‌پذیرتر، ترک گفته باشند. مادر جاکوب، پائولینا لانسو، او نیز یک یهودی سفاردی متولد سال [[۱۸۷۳]] ٬، و از کلرش رومانی بود.
 
جیکوب لوی مورنو در [[بخارست]] در پادشاهی [[رومانی]] متولد شد. پدر او مورنو نسیم لوی، یک تاجر [[یهودی]] [[سفاردی]]٬ در سال [[۱۸۵۶]] در [[پلونا]]، [[مونتانا]] در [[امپراتوری عثمانی]] آن‌زمان (پلونای امروزی در [[بلغارستان]] است) متولد شده بود. پدر بزرگ جاکوب، باخیس، از اهالی [[استانبول]] بود، جایی که اجداد او پس از تبعید بزرگ از [[اسپانیا]] در سال [[۱۴۹۲]] در آن‌جا سکنی گزیده بودند. چنین تصور می‌شود که مورنوها طول [[جنگ روسیه و عثمانی (۱۸۷۷–۱۸۷۸)|جنگ‌های روسیه و عثمانی]] مابین سال‌های [[۱۸۷۷]] و [[۱۸۷۸]] پلونای مونتانا را به قصد بخارست و در پی تلاش‌های خاخام پلونا، کانزاس حییم بنجارنو در جستجوی محیطی مهمان‌پذیرتر، ترک گفته باشند. مادر جاکوب، پائولینا لانسو، او نیز یک یهودی سفاردی متولد سال [[۱۸۷۳]] ٬ و از کلرش رومانی بود.
 
== فعالیت‌ها ==
ورنو با برداشتن آنچه که فروید آن را دور انداخته بود، نظریه خود را با نام «روابط بین فردی»، و و سایر فعالیت‌های خود از قبیل [[جامعه سنجی]]، [[روان درمانی گروهی]]، [[سایکودراما]] و [[روان‌کاوی اجتماعی]] را توسعه داد.
 
در پی مهاجرت به [[ایالات متحده]] در سال [[۱۹۲۵]] ، او کار در شهر [[نیویورک]] را آغاز کرد. او در شرح حال خود می‌گوید که از تمام مکان‌هایی در جهان "تنها در نیویورک، که ملیت‌ها همچون مواد مذاب در کورهای درغلیان‌اند، در این کلان‌شهر پهناور، با تمام آزادی‌های آن برای پیش‌فرض‌های هنوز تأیید نشده، تنها همین‌جا بود که من آزاد بودم بر جامعه‌سنجی گروهی به همان سطح وسیعی که در نظر گرفته بودم پژوهش کنم.
او بعدها در [[دانشگاه کلمبیا]] مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی فرصت‌های آکادمیکی را به دست آورد.
 
در سال [[۱۹۳۲]] ، برای اولین بار مورنو روان درمانی گروهی به [[انجمن روان‌شناختی آمریکا]](APA) معرفی کرد. او ۴۰ سال آتی زندگی خود را بر توسعه و معرفی نظریه خود در روابط بین فردی و ابزارهایی برای علوم اجتماعی پرداخت و آن‌ها را از قبیل سایکودراما، جامعه‌سنجی، و [[سوسیودراما]] نام نهاد. او در رساله‌ای تحت عنوان «آینده دنیای انسان» توضیح می‌دهد که چگونه او این علوم را از «ماتریالیسم اقتصادی مارکس» ، «ماتریالیسم روانی فروید»، و «ماتریالیسم فناوری» از عصر مدرن صنعتی ما برون برآورده است.
 
== منابع ==
 
{{ترتیب‌پیش‌فرض:مورنو، جیکوب ال.}}
 
[[رده:آمریکایی‌های بلغاری-یهودی‌تبار]]
[[رده:آمریکایی‌های ترک-یهودی‌تبار]]

منوی ناوبری