پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «انوره دو بالزاک»

جز
←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: رئالیسم⟸واقع‌گرایی (ادبیات)، ناتورالیسم⟸طبیعت‌گرایی (ادبیات)
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: رئالیسم⟸واقع‌گرایی (ادبیات)، ناتورالیسم⟸طبیعت‌گرایی (ادبیات))
| پانویس =
}}
'''اُنوره دو بالزاک''' {{به فرانسوی|Honoré de Balzac}} (زاده ۲۰ مه ۱۷۹۹ - درگذشتهٔ ۱۸ اوت ۱۸۵۰) نویسندهٔ نامدار [[فرانسه|فرانسوی]] است که او را پیشوای مکتب [[رئالیسمواقع‌گرایی (ادبیات)]] اجتماعی در [[ادبیات]] می‌دانند.
 
«کمدی انسانی» نامی است که بالزاک برای مجموعه آثار خود که حدود ۹۰ رمان و داستان کوتاه را دربرمی‌گیرد برگزیده‌است. توصیفات دقیق و گیرا از فضای حوادث و تحلیل نازک‌بینانه روحیات شخصیت‌های داستان بالزاک را به یکی از شناخته‌شده‌ترین و تأثیرگذارترین رمان‌نویسان دو قرن اخیر تبدیل کرده‌است.
آثار بالزاک آینه‌ای از جامعه [[فرانسه]] روزگار اوست. او افراد هر طبقه اجتماعی، از اشراف فرهیخته گرفته تا دهقانان عامی را در [[کمدی انسانی (مجموعه آثار)|کمدی انسانی]] خود جای می‌دهد و جنبه‌های گوناگون شخصیتی آنان را در معرض نمایش می‌گذارد. بهره‌گیری او از شگرد ایجاد پیوند میان شخصیت‌ها و تکرار حضور آنها در داستان‌های مختلف موجب می‌شود تا در گسترش [[روان‌شناسی]] شخصیت‌های منفرد توفیق یابد.
 
[[رئالیسمواقع‌گرایی (ادبیات)]] عریان و بدبینی بالزاک به سرشت انسانی که در آثارش هویداست، او را زمینه‌ساز ایجاد جنبش [[ناتورالیسمطبیعت‌گرایی (ادبیات)]] در ادبیات فرانسه کرده‌است. تأثیر او بر بسیاری از نویسندگان ناتورالیست از جمله [[امیل زولا]] کاملاً آشکار است. عوامل بسیاری در این بدبینی سهیم بودند، مثل دوران کودکی و اوضاع اجتماعی زمان او.
 
== آثار ==