تفاوت میان نسخه‌های «راج کاپور»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۵ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: بنفس⟸به‌نفس، جرآت⟸جرات، صرفآ⟸صرفا، نادبده⟸نادیده
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: بنفس⟸به‌نفس، جرآت⟸جرات، صرفآ⟸صرفا، نادبده⟸نادیده)
راج کاپور مقام دوم را در رقابتی بین شش رقیب که چند سال پیش توسط مجمع هفتگی [[ایندیا تودی]] که به مناسبت مراسم با شکوه استقلال هند برگزار شد، کسب نمود.
 
در این رای‌گیری برای انتخاب بزرگ‌ترین شهروند [[هند]]ی بعد از استقلال، راج کاپور در میان دیگر شهروندان مشهور هندی که برندگان بالاترین جوایز کشوری ([[بهارت رتنا]]) از جمله جواهر لعل نهرو، [[ایندرا گاندی]] و مادر [[ترزا]] بودند، انتخاب شد. البته در این رای‌گیری [[نهرو]] مقام نخست را کسب نمود ولی صرفآصرفا قرار گرفتن نام راج کاپور در این فهرست برجسته خود دلیل بر مقام بسیار ویژه و تشخص وی می‌باشد. دومین رای‌گیری بین شش زوج ویژه از قهرمانان مرد و زن به خصوص محبوب‌ترین زوج افسانه‌ای در سینمای هند صورت گرفت. در این رای‌گیری راج کاپور به همراه نرگس قهرمان زن در شانزده (۱۶) [[فیلم]] که عده‌ای از آن‌ها توسط خود وی تولید شده بود، برنده قاطع شناخته شد.
 
نخستین فیلم‌های وی موجب گردید که راج کاپور به عنوان یکی از برجسته‌ترین شهروندان هندی از تاریخ استقلال هند و همچنین یک نابغه سینمایی آن کشور معرفی گردد. علاوه بر دیگر موارد، محبوبیت با دوام و افسانه‌ای وی به همراه زوج هنری بی‌نظیر او یعنی نرگس تا پایان دوره فعال و سازنده وی ادامه داشت.
 
این فیلم‌ها به دلیل دارا بودن قصه‌های خارق‌العاده، آهنگ شیرین، موضوع و رفتار کاملاً هندی در زمره فیلم‌های برجسته به حساب می‌آمدند فیلم [[آگ]] ([[۱۹۴۸]]) نخستین فیلمی که وی تهیه و [[کارگردان فیلم|کارگردانی]] کرد و خود در سن ۲۳ سالگی با نرگس، [[کامینی کوشال]] و [[نگار سلطان]] در آن بازی کرد، قدرت تصور و اعتماد بنفسبه‌نفس جوانان کشور تازه استقلال یافته هند را به شدت افزایش داد و به آنان جرآتجرات داد تا خود در مسایل گوناگون تصمیم بگیرند و ازدیگران دنباله روی ننمایند. خلوص نیت و کار هنری که در این فیلم به معرض نمایش گذاشته شد و همچنین [[موسیقی]] جذاب و بر انگیزنده، آن حضار و تماشاگران را به‌طور ویژه‌ای تحت تأثیر قرار داد.
 
بدنبال فیلم آگ فیم [[برسات]] (باران) یک سال بعد به معرض نمایش گزارده شد. این فیلم نیز به دنبال نو آوری در آهنگ موزون و خوشنوا به ویژه صدای رسای [[لاتا منگشکر]] مناظر دیدنی و زیبا از [[کشمیر]]، همچون آتشی غیرقابل کنترل سراسر کشور را فرا گرفت و استوار نامه راج کاپور را به‌عنوان پرچمدار جوانی برای نسل جوان هند مورد تأیید قرار داد. موقعیت افسانه‌ای راج و نرگس در این فیلم موجب شکل‌گیری شعار تمام فیلم‌های راج گردید.
هنگام تولید این دو فیلم راج توجه شماری از افراد با ذوق و هنرمند از جمله دو آهنگساز به نام‌های [[شنکر]] و [[جی کیشن]]، دو شاعر به نام‌های [[شیلندر]] و حسرت [[جیپوری]]، دو خواننده به نام‌های [[موکش]] و [[لاتا]]، دو فیلمنامه‌نویس به نام‌های ک.ای. عباس و وی.پی. ساته یک فیلمبردار به نام رادهو کرماکر یک کارگردان هنری به نام ام.آر. آچرکر و یک صدا بردار به نام علاءالدین را به خود جلب نموده بود. کار این گروه در شمار زیادی از اثرات و کارهای با شکوه هنری راج کاپور بازتاب می‌نماید.
 
در سال ۱۹۵۱ راج فیلم [[آواره]] را تولید کرد که در آن نقش محوری قهرمان را بعد از فیلم زیرکانه نقش فرعیات و موارد جانبی را در مقابل تمایل مراجعت به اصل نادبدهنادیده گرفت. این فیلم نه تنها در هند یک موفقیت بزرگ بود، و به عنوان بهترین فیلم سال شناخته شد بلکه در کشورهای جنوب آسیا، چین و کشورهای شرق و میانه اروپا نیز یک فیلم موفق بود.
 
در جایی که قهرمان فیلم آواره یک جوان گمراه و نیمه باسواد بود، قهرمان فیلم [[آقای ۴۲۰]] یک جوان تحصیل کرده امین و بیکار بود و در فیلم [[در سرزمینی که گنگا جاری است]]، او به عنوان یک آدم ساده لوح و در فیلم [[بیدار باش]] (برنده جایزه [[گراند پریکس]] در سال ۱۹۵۷ در [[جشنواره فیلم کارلووی واری]] کشور [[چک]]) او نقش یک جوان بیگناه و نادان و بی‌دست و پا را بازی می‌کرد.

منوی ناوبری