پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سرطان مثانه»

۶٬۶۰۳ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
تکمیل مبحث درمان سرطان مثانه. مواردی که در بخش درمان این مقاله آمده بود تنها به 4 خط خلاصه میشد که اکنون بخش درمان این مقاله تکمیل شده است.
جز (املایی)
(تکمیل مبحث درمان سرطان مثانه. مواردی که در بخش درمان این مقاله آمده بود تنها به 4 خط خلاصه میشد که اکنون بخش درمان این مقاله تکمیل شده است.)
 
بیمارانی که بعد از درمان با ب س ج دچار عود می‌شوند نسبت به درمان مقاوم‌تر هستند.<ref>{{Cite journal|author=Witjes JA |title=Management of BCG failures in superficial bladder cancer: a review |journal=European Urology |volume=49 |issue=5 |pages=790–7 |year=2006 |month=May |pmid=16464532 |doi=10.1016/j.eururo.2006.01.017}}</ref>
 
'''4 شیوه درمان استانداردی که در حال حاضر مورداستفاده قرار می‌گیرد به شرح زیر است:'''<ref>{{یادکرد خبر|کوشش=بهزی|تاریخ=۱۳۹۷-۰۲-۰۷T11:00:47+00:00|عنوان=سرطان مثانه و درمان قطعی آن (قسمت اول) — بهزی|نشانی=http://behzy.com/bladder-cancer-treatment/|زبان=fa-IR|تاریخ بازبینی=2018-05-24}}</ref>
 
=== '''جراحی:''' ===
جراحی انواع مختلفی دارد که یکی از روش‌های آن ممکن است روی بیمار انجام شود:
 
* برداشت پیشاب‌راه با استفاده از جریان الکتریسیته (TUR): جراحی که در آن یک سیستوسکوپ (لوله روشن باریک) را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می‌کنند. ابزاری با حلقه سیمی کوچکی در انتهایش سپس برای برداشت '''سرطان''' یا سوزاندن تومور با جریان الکتریسیته بالا فعال می‌شود.
* سیستکتومی رادیکال: جراحی برای حذف مثانه و گره‌های لنفاوی و اندام‌های مجاور که سرطانی شده‌اند. این جراحی ممکن است زمانی انجام شود که سرطان مثانه به دیواره عضلات حمله کند یا وقتی‌که سرطان بخش زیادی از مثانه را درگیر کرده باشد. در مردان، اندام‌های مجاوری که برداشته می‌شوند، پروستات و کیسه‌های کوچک هستند. در زنان، رحم، تخمدان‌ها و بخشی از واژن برداشته می‌شود. گاهی اوقات، وقتی سرطان به خارج از مثانه گسترش پیدا می‌کند و نمی‌توان به‌صورت کامل آن را نابود کرد، جراحی تنها برای حذف مثانه ممکن است فقط نشانه‌هایی که منجر به سرطان شده‌اند را کاهش دهد. وقتی مثانه باید برداشته شود، جراح روش دیگری را برای خروج ادرار از بدن فرد ایجاد می‌کند.
* سیستکتومی جزئی: جراحی برای حذف بخشی از '''مثانه''' انجام می‌شود. این جراحی ممکن است برای بیمارانی که تومور درجه پایینی دارند که به دیواره مثانه آسیب‌زده است اما به همان ناحیه مثانه محدود شده است، انجام شود. ازآنجایی‌که تنها بخشی از مثانه برداشته می‌شود، بیماران بعد از بازیابی خود از جراحی، می‌توانند به‌طورمعمول ادرارشان را دفع کنند.
* انحراف ادرار: جراحی برای ایجاد روشی جدید در بدن برای ذخیره‌سازی و سپس دفع ادرار انجام می‌شود.
 
=== '''پرتودرمانی:''' ===
پرتودرمانی روشی است برای درمان سرطان که از اشعه ایکس باانرژی بالا یا دیگر انواع پرتوها برای نابودی سلول‌های سرطانی و همچنین جلوگیری از رشد و تکثیر آن‌ها استفاده می‌کند. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد که به شرح زیر است:
 
* پرتودرمانی خارجی از دستگاهی بیرون از بدن برای ارسال پرتو به سمت سرطان استفاده می‌کند.
* پرتودرمانی داخلی از ماده رادیواکتیوی که در سوزن، دانه، سیم یا کاتتر هایی که مستقیماً وارد بدن می‌شوند و در نزدیکی سرطان قرار می‌گیرند، استفاده می‌کند.
 
=== '''شیمی‌درمانی''' ===
'''شیمی‌درمانی''' یکی از روش‌های درمان سرطان است که از داروها برای متوقف ساختن رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند، شیمی‌درمانی این کار را با کشتن سلول‌ها یا با توقف تکثیر آن‌ها انجام می‌دهد. وقتی شیمی‌درمانی از طریق دهان یا تزریق وریدی یا عضلانی انجام می‌شود، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند از طریق بدن به سلول‌های سرطانی برسند. وقتی شیمی‌درمانی مستقیماً به مایع مغزی نخاعی، اندام یا حفره‌ای از بدن مانند شکم تزریق شود، داروها عمدتاً روی سلول‌های سرطانی واقع در آن ناحیه اثر می‌کنند. برای سرطان مثانه، شیمی‌درمانی ناحیه‌ای ممکن است داخل مثانه‌ای باشد. روشی که شیمی‌درمانی به آن صورت انجام شود به نوع و سطح سرطان بستگی دارد. شیمی‌درمانی ترکیبی درمانی است که در آن از بیش از یک داروی ضد سرطان استفاده می‌شود.
 
=== '''ایمن درمانی''' ===
ایمن درمانی، درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. مواد ساخته‌شده از طریق بدن یا ساخته‌شده در آزمایشگاه برای تقویت یا افزایش سیستم دفاعی بدن در مقابل سرطان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی سرطان را بیوتراپی نیز می‌نامند.
 
مهارکننده‌های PD-1، نوعی از ایمن درمانی هستند که در درمان سرطان مثانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. PD-1 پروتئینی است که روی سطح سلول‌های T قرار دارد که باعث می‌شود بدن پاسخ‌های ایمنی مناسبی را از خود نشان دهد. وقتی PD-1 روی سلول سرطانی به پروتئین دیگری به نام PDL-1 می‌چسبد، مانع سلول T از کشتن سلول سرطانی می‌شود. سرطان مثانه ممکن است با ایمن درمانی درون مثانه‌ای که به آن BCG میگویند نیز '''درمان''' شود. BCG جایگزینی است برای درمان سرطان مثانه با استفاده از کاتتر.
 
== غربالگری ==
در بیمارانی که سابقۀ ابتلا به سرطان مثانه را داشته‌اند، دو نوع آزمایش غربالگری می‌تواند انجام شود:
۱۸

ویرایش