پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «زابلستان»

۹۴ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
←‏روایت فرهنگ نظام: اصلاح اشتباه تایپی
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(←‏روایت فرهنگ نظام: اصلاح اشتباه تایپی)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه حذف منبع
اما در این میان روایت (فرهنگ نظام) تألیف محمدعلی داعی الاسلامی، پروفسور کالج [[حیدر آباد]] هند که در حدود یکصد سال قبل تألیف و در سنهٔ { ۱۳۰۵} در هند به چاپ رسیده‌است، از همه جالب توجه تر است و به نظر می‌رسد که مطالب آن جامع‌تر سایر منابع می‌باشد. بنا بر آنچه که در نسخه خطی این فرهنگ لغت قدیمی ذیل عنوان زابل آمده‌است، زابلستان باستان شامل بخش اعظمی از نواهی جنوبی و مرکزی کشور [[افغانستان]] می‌شده است که ساکنان آن همه از افغانان و هزاره‌ها و تعدادی هم ترک و تاجیک بوده‌است.
 
اما نکته مهم در این مورد اینست که زابلستان و کابلستان کشور جدای از کشور [[ایران]] بوده‌است.نیست من‌باب مثالو در داستانواقع جنگایران رستماصلی و [[اسفندیار]]تاریخی اینهمان مطلبسرزمین بهزابلستان وضوح مشخصبوده است.<ref>محیطی که نبرد در آنافغانستان صورتکنونی گرفتواقع بااست. اقلیمبه افغانستانعنوان تفاوتمثال دارد.</ref>در زمانیداستان که اسفندیار به دستجنگ رستم بهایرانی قتل می‌رسدو [[اسفندیار]] درکه هنگامیک احتضارسردار درتورانی زابلاست، استاین که خطابمطلب به [[پیشوتن]]وضوح مشخص است. می‌گوید:
زمانی که اسفندیار تورانی به دست رستم ایرانی به قتل می‌رسد اسفندیار در هنگام احتضار در زابل است که خطاب به [[پیشوتن]] می‌گوید:
{{شعر}}
{{ب|چو رفتی به ایرانتوران پدررابگویپدر رابگوی|چو کام دیدی بهانه مجوی}}
{{پایان شعر}}
 
و در همین جنگ است که فردوسی در شاهنامه از قول اسفندیار آشکارا صحبت از جنگ ایرانتوران و کابلستان می‌کند و می‌نویسد:
 
{{شعر}}
{{ب|چو باید مرا جنگ زابلستان|همان جنگ ایرانتوران و کابلستان}}
{{پایان شعر}}
 
{{پایان شعر}}
 
بر تازیان یعنی بر مردم کابلستان پادشاه است. این ابیات نشان می‌دهد که مردمان کابلستان قدیم در اصل از نژاد تازی بوده‌اند نه ایرانی.<ref>واژه تازی بعدها به عرب‌ها اطلاق شده ولی در زمان اسطوره‌های [[شاهنامه]] تازی به تازنده یعنی سوارکار گفته می‌شده.</ref> جالب توجه است که در اغلب فرهنگ‌ها آمده‌است که لفظ [[تاجیک]]؛ نام کنونی مردمان کابلیک وقوم از افغانستان، در اصل از لفظ تازی اخذ شده‌است.<ref>تازی، تازیک، تاجیک</ref> بنابراین سه دلیل در شاهنامه وجود دارد که ثابت می‌کند که کابلستان (به شمول زابلستان) کشور جدای از [[ایرانتوران]] بوده. اول اینکه [[فردوسی]] از نظر جغرافیایی آشکارا [[زابل]] و [[کابل]] را جدای از ایرانتوران دانسته. چنانه اشاره شد، [[اسفندیار]] در زابل خطاب به پیشوتن می‌گوید ''چو رفتی به ایرانتوران پدر را بگوی …'' در مثال دیگر در جنگ انتقام میان بهمن وارث اسفندیار و فرامرز وارث رستم نیز می‌خوانیم که بهمن بعد از شکست:
{{شعر}}
{{ب|سپه را به سوی ایرانتوران پس کشید|ز زابل به سوی ایرانتوران بردمید}}
{{پایان شعر}}
 
۲۶

ویرایش