پرش به محتوا

بایت: تفاوت میان نسخه‌ها

۴ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
جز
←‏ابهام‌زدایی: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
جز (←‏ابهام‌زدایی: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
 
== ابهام‌زدایی ==
در مورد مقیاس‌های بزرگتر (مضارب بایت)، از دو تعریف متفاوت استفاده می‌شود که اولی مبتنی بر توان‌هایی از عدد ۲ است؛ مثلاً [[کیلوبایت]] برابر با ۲<sup>۱۰</sup> و [[مگابایت]] برابر با ۲<sup>۲۰</sup> است. در این تعریف از [[دستگاه اعداد دودویی]] استفاده شده استشده‌است.
اما، تعریف دوم مبتنی بر [[دستگاه اعداد دهدهی]] است و از توان‌های ۱۰ برای بیان حجم داده‌های دیجیتال استفاده می‌کند. بدین ترتیب، برای مثال پیشین، کیلوبایت معادل ۱۰<sup>۳</sup> و [[مگابایت]] برابر با ۱۰<sup>۶</sup> خواهد بود.
گفتنی است که کاربرد یکی از این دو تعریف بستگی به کاربرد آن دارد. بدین صورت که برای بیان گنجایش حافظه [[دیسک سخت]] و حجم داده‌های انتقال در مخابرات و [[شبکه رایانه‌ای|شبکه‌های رایانه‌ای]] از توان ۱۰ ولی برای بیان ظرفیت حافظه تصادفی رایانه {{انگلیسی|RAM}} از توان دودویی آن استفاده می‌شود.<ref name="whatsabyte">{{یادکرد وب | عنوان=تعریف پیشوند یکاهای «بایت» در وبگاه «whatsabyte» | نشانی=http://www.whatsabyte.com/ | تاریخ بازبینی=۲۰ فوریه ۲۰۱۲}}</ref>
 
<!--== مقیاس کلی ==
برای این که حدود هر یک از مقیاس‌های مندرج در جدول «بایت‌ها» کمی روشن‌تر شود، توجه به مثال‌های تقریبی نیز می‌تواند کمک کنندهکمک‌کننده باشد.
* ۱ بیت ... یک حرف (حروف الفبا)
* ۱ورد(word)....... یک کلمه تشکیل شده از ۴ بیت
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش