پرش به محتوا

محمود عباس: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
(با فرض حسن نیت ویرایش 2.191.145.83 (بحث) خنثی‌سازی شد. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
}}
 
'''محمود عباس''' {{به عربی|مَحْمُود عَبَّاس}} [[کنیه|مکنی]] به '''ابومازن''' (زادهٔ [[۲۶ مارس]] [[۱۹۳۵ (میلادی)|۱۹۳۵]]) رئیس‌جمهور [[حکومت خودگردان فلسطین|تشکیلات خودگردان فلسطین]] است. او در ۹ ژانویهٔ ۲۰۰۵ به این سمت انتخاب شد و از ۱۵ ژانویهٔ همان سال تا کنونتاکنون به عنوان [[رئیس‌جمهور]] در حال فعالیت است.
 
وی همچنین بالاترین مقام سیاسی [[گروه فتح]] است. او اولین [[نخست‌وزیر]] دولت فلسطین است. وی از مارس تا اکتبر ۲۰۰۳ در این سمت بر سر کار بود تا اینکه به علت عدم حمایت آمریکا و اسرائیل و همین‌طور تحریکات داخلی علیه وی از کار خود کناره گرفت. محمود عباس قبل از نخست‌وزیر شدن مسؤول مذاکرات [[ساف]] بود. او بعد از [[یاسر عرفات]] تا ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ اداره‌کنندهٔ کمیتهٔ اجرایی ساف نیز بود.
 
== سخنرانی ۲۰۱۱ مجمع عمومی سازمان ملل ==
وی در سال [[۲۰۱۱]] یک سخنرانی در مجمع عمومی [[سازمان ملل متحد]] خطاب کرد، که در این سخنرانی درخواست [[کشور مستقل فلسطین]] را به مدیر کل [[سازمان ملل متحد]]، [[بان کی مون]] عنوان کرد. در پی این سخنرانی، که می‌توان آن را صلح آمیزصلح‌آمیز و مصلحت جویانه تلقی کرد، وی از حمایت سران [[کشورهای عرب]] و اکثر کشورهای جهان برخوردار شد و آنهاآن‌ها به احترام او از جای خود بلند شدند و او را تشویق می‌کردند. از این جمله حمایت‌ها، می‌توان هواداری مردمی مسلمانان در [[اسرائیل]] را ذکر کرد که سخنرانی وی به صورت زنده در شهر برای آنهاآن‌ها پخش می‌شد و با حمایت‌های جمعیت کثیری از [[مسلمانان]] همراه بود. این سخنرانی برای نخستین بار عنوان درخواست علنی کشور مستقل فلسطین از دولت خود گردان در صحن [[سازمان ملل متحد]] بود، که توسط محمود عباس صورت گرفت.
{{-}}
 
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش