تفاوت میان نسخه‌های «جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
←‏حضور پر رنگ زنان در هیئت داوران: اصلاح نویسه‌های عربی، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام، اصلاح سجاوندی، اصلاح املا، ابرابزار، اصلاح نشانی وب (با کمک آن را اثبات کن)
جز (←‏حضور عربستان سعودی در جشنواره: اصلاح نویسه‌های عربی، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام، اصلاح سجاوندی، اصلاح املا، ابرابزار، اصلاح نشانی وب (با کمک آن را اثبات کن))
جز (←‏حضور پر رنگ زنان در هیئت داوران: اصلاح نویسه‌های عربی، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام، اصلاح سجاوندی، اصلاح املا، ابرابزار، اصلاح نشانی وب (با کمک آن را اثبات کن))
در حالیکه برای بخش اصلی هفتادویکمین دوره این جشنواره تنها سه فیلم از کارگردان زن انتخاب شده‌است، اکثریت هیئت داوران بخش رقابتی این دوره از جشنواره را زنان تشکیل می‌دهند. [[کیت بلانشت]]، بازیگر هالیوود و برنده جایزه اسکار، ریاست جشنواره فیلم کن را برعهده دارد. بازیگر۴۸ ساله استرالیایی پیش‌تر (ژانویه ۲۰۱۸ / بهمن ماه ۱۳۹۷) به‌عنوان رئیس بخش رقابتی این رویداد معرفی شده بود. وی دوازدهمین زنی است که در تاریخ برگزاری این رویداد مهم سینمایی ریاست این بخش را به عهده دارد.
چهار زن دیگر که امسال بر صندلی هیئت داوران جشنواره کن فیلم کن ۲۰۱۸ می‌نشینند، عبارتند از: «[[کریستن استوارت]]»، «[[ایوا دوورنی]]» «[[لئا سیدو]]». «[[خاجا نین]]».<ref>{{یادکرد وب | نشانی=http://www.asriran.com/fa/news/604792/معرفی-هیات-داوران-بخش-رقابتی-جشنواره-کن-۲۰۱۸-حضور-چشمگیر-زنان-در-هیات-داوران | عنوان=معرفی هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۱۸/ حضور چشمگیر زنان در هیئت داوران | ناشر=عصرایران}}</ref>
 
==== بازگشت فون تریه به جشنواره کن ====
[[لارس فون تریه]] بعد از اظهارنظر در نشست خبری فیلم «مالیخولیا» در جشنواره سال ۲۰۱۱، با خشم برگزارکنندگان این رویداد روبه‌رو شد. فون تریه ضمن ابراز همدردی با [[آدولف هیتلر]]، خودش را یکی از افراد رژیم «نازی» معرفی کرده بود.
مدیران کن بلافاصله به اظهارات فیلمساز دانمارکی واکنش نشان دادند و صحبت‌های او در نشست خبری فیلم‌اش را «غیرقابل قبول، غیرقابل تحمل و در تضاد با آرمان‌های بشریت» توصیف کردند. با این حال، [[تیری فرمو]] دبیر هنری جشنواره در مصاحبه اخیرش با ایستگاه رادیویی «یوروپ ۱» به‌طور ضمنی از انجام مذاکرات برای دعوت دوباره از فون تریه برای حضور در کن خبر داده‌است. همزمان، خبری منتشر شده مبنی بر این‌که فیلم جدید این کارگردان با عنوان «[[خانه‌ای که جک ساخت]]» در روزهای آینده آماده نمایش خواهد شد.
چند روز پس از رونمایی از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه رسمی هفتاد و یکمین جشنواره کن، گمانه‌زنی‌ها از احتمال افزایش تعداد رقابت‌کنندگان برای کسب نخل طلا و بازگشت لارس فن‌تریر به این بخش حکایت داشت.<ref>{{یادکرد وب | نشانی=http://www.ion.ir/News/348647.html | عنوان=بازگشت کارگردان جنجالی دانمارکی به جشنواره کن بعد از هفت سال محرومیت | ناشر=ایران آنلاین}}</ref> اما در نهایت فیلم‌های تازه‌ای به فهرست آثار حاضر در جشنوار افزوده شدند که نام اثر تازه [[لارس فون تریه]] در بخش خارج از مسابقه قرار دارد.<ref>{{یادکرد وب | نشانی=https://www.khabaronline.ir/detail/770976/culture/cinema | عنوان=چهره‌های جدید به کن راه یافتند/ از فیلم‌ساز جنجالی تا نوری بیلگه‌جیلان | ناشر=خبرآنلاین}}</ref>
 
== پانویس ==

منوی ناوبری