پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویکی‌پدیا:دیدگاه بی‌طرف»

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۳ سال پیش
جز
املا
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: آزادنه⟸آزادانه، جانبدارنه⟸جانبدارانه، طیق⟸طریق، سودداری⟸سوداری، شورحرارت⟸شور و حرارت، همواه⟸همواره، واردساختن⟸وارد کردن، ویراینده⟸ویراستار، تاریخنگاران⟸تاریخ‌نگاران)
جز (املا)
===جانبداری در منابع===
{{میان‌بر|وپ:جانبدار}}
یک استدلال شایع در مناقشه در خصوص یک منبع معتبر آن است که آن منبع جانبدار است و لذا منبع دیگری باید ترجیح داده شود. استدلال سوداری منابع یکی از راه هایی است که برای طرح یک دیدگاه (POV) به عنوان دیدگاه خنثی به کار گرفته می شود تا منابعی که آن دیدگاه (POV) را مورد مناقشه قرار می دهد، تحت عنوان منابع سودار کنار نهاد شود. منابع سودار، ذاتا برمبنای سوداری به تنهایی غیرمجاز نیستند، هرچند جنبه های دیگر منبع ممکن است آن را نامعتبر سازد. بی طرفی در بیان دیدگاه ها باید از طریق ایجاد موازنه بین سوداری در منابع برمبنای وزن دیدگاه در منابع معتبر به دست آید و نه به وسیله کنار نهادن منابعی که دیدگاه نویسنده را تأیید نمی کند. این به معنای آن نیست که ههر رمنبعمنبع سوداری باید حتما استفاده شود، زیرا ممکن است کنار نهادن همه چنین منابعی به مقاله بهتر کمک کند.
 
(یعنی اگر بتوان دیدگاهی را بدون بهره گیری از منابع سودار و با استفاده از منابع معتبر غیرسودار توضیح داد، مرجح است. اما در فقدان یا ضعف چنین منابعی، نباید به صرف سوداری در منابع از بیان دیدگاهی که وزن قابل توجهی دارد اجتناب کرد.)