پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عشق آزاد»

بدون خلاصه ویرایش
'''عشق آزاد''' یک [[جنبش اجتماعی]] است که [[ازدواج]] را رد می‌کند، و آن را نوعی از اسارت اجتماعی و مالی می‌داند. هدف اولیهٔ جنبش عشق آزاد جدایی [[حکومت]] از مسایل جنسی نظیر ازدواج، کنترل تولد، و [[زنا]] بود. ادعا شده که چنین مسایلی دغدغهٔ افراد درگیر آن بوده‌اند و نه چیز دیگر.<ref>McElroy, Wendy. "The Free Love Movement and Radical Individualism." Libertarian Enterprise .19 (1996): 1.</ref>
==اصول==
 
بیشتر سنت عشق آزاد انشعابی از [[آنارشیسم]] است و بازتاب دهنده فلسفهٔ [[لیبرترینلیبرالیسم|لیبرترینیلیبرال (آزاد اندیشی)]] است کهو خواهان آزادی از مقررات حکومتی و مداخلهٔ کلیسا در روابط شخصی استمی‌باشد. بنا بر این مفهوم اتحادهای آزاد بزرگسالان روابطی مشروعند که همه طرف‌های ثالث باید به آن‌ها احترام باشند چه روابطی احساسی باشند چه جنسی. علاوه بر این، برخی نوشتجات عشق آزاد استدلال کرده‌است که هم مرد و هم زن حق لذت جنسی بدون قیود اجتماعی یا حقوقی را دارا هستند. در [[عصر ویکتوریایی]]، این اندیشه‌ای رادیکال بود. بعدها، تم جدیدی توسعه یافت، پیوند عشق آزاد با تغییر اجتماعی رادیکال و نمودن آن چون منادی یک حساسیت ضد سرکوب، ضد اقتدارگرایانه.
 
یک نمونه مداخله جنبش عشق آزاد در رابطه جنسی بین محارم است؛ در بسیاری از جوامع حتی برخی جوامع باز (مانند ایالات متحده، که سانسور مسائل جنسی در حداقل است) رابطه آزاد محارم (با رضایت دو طرف) با یکدیگر در هیچ سطحی چه [[دوژور]] (رسمی و کتبی) و [[دو فکتو]] (عملاً) به رسمیت شناخته نمی‌شود. آنها معتقدند که هرنوع رابطه عاطفی یا جنسی‌ای که با رضایت طرفین انجام می‌شود باید قانونی باشد و حکومت و مذهب حق هیچ‌گونه مداخله‌ای را در آن ندارد. بسیاری از فعالان این جنبش عامل اصلی آزاد نبودن عشق را مداخله عنصر «مذهب» می‌دانند.