پرش به محتوا

زیمنس ان‌ایکس: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
}}
 
نرم‌افزار '''اِن ایکس''' {{انگلیسی|NX}} که سابقاً '''یونیگرافیکس''' {{انگلیسی|Unigraphics}} نامیده می‌شد، محصول شرکت '''زیمنس پی ال ام''' آمریکا (شاخه نرم‌افزاری و اتوماسیون شرکت [[زیمنس]] آلمان)، یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای جامع [[طراحی به کمک رایانه]]، [[مهندسی به کمک رایانه]] و [[ساخت به کمک رایانه]] است.<ref>{{یادکرد وب|عنوان=About NX Software|نشانی=http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/nx/about-nx-software.shtml|ناشر=SIEMENS|تاریخ بازبینی=۱۰ اوت ۲۰۱۳}}</ref> این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت [[مک‌دانل داگلاس]] که سازندهٔ هواپیما و فضاپیما بوده، معرفی شد و تاکنون در کاربردهای متنوعی از طراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته استگرفته‌است.
 
نرم‌افزار یونیگرافیکس به دلیل امکانات فراوانی که دراختیار کاربر قرار می‌دهد، موجب ارائهٔ سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه‌های طراحی تا ساخت محصول شده استشده‌است. عمدهٔ این امکانات عبارتند از:
# اتوماسیون فرایند طراحی مبتنی بر اطلاعات
# [[طراحی صنعتی]]
# [[شبیه‌سازی]] وتحلیل مکانیزم‌ها
# ساخت
# این نرم‌افزار به دلیل استفاده از هستهٔ مرکزی مدل سازی، توانایی مدل سازیمدل‌سازی بسیار بالایی دارد و حجم فایل‌های نهایی آن کوچک‌تر و سرعت طراحی آن کاملاً قابل توجه است.
 
هم چنین نرم‌افزار فوق به پردازشگرهای چندان قوی نیازی ندارد و امروزه در صنایع مختلفی از جمله هوافضا، خودروسازی، ماشین سازی، عمران، بیومکانیک، فناوری‌های برتر (های تک) و… به طوربه‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
نرم‌افزار [[ان ایکس (یونیگرافیکس)|یونیگرافیکس]] در بازار بصورتبه صورت مستقیم با [[کتیا]] و [[کرئو|پرو/انجینیر]] رقابت می‌کند.
 
== برخی شرکت‌هایی که ازاین نرم‌افزار استفاده می‌کنند عبارتند از ==
Boeing,Antonov, Bell Helicopter, Douglas, Topolov, British Aerospace, Sukho,lAl.
 
=== صنایع اتومبیل سازیاتومبیل‌سازی ===
GeneralAprilia, Allison Engine, Detroit, Opel, Beneton formula, Bosch automotive motor, Axle.
 
درحال حاضر، حدود ۸۰۰ نفر در صنایع هواپیمایی [[ایالات متحده]]، ۹۰ درصد کارمند صنایع هوافضای روسیه و بیش از یک میلیون نفر در هفده هزار شرکت جهان ازاین نرم‌افزار استفاده می‌کنند. گفته می‌شود که بیش از ۲۵ درصد مدل‌های کامپیوتری تولید شده درجهان توسط تکنولوژی یونیگرافیکس ساخته شده‌اند.
 
شرکت سازنده یاین نرم‌افزار به طوربه‌طور متوسط در ۲۵ سال اخیر ۲۴ درصد رشد سالانه داشته و درآمد سالیانهٔ آن بیش از ۴۰۰ میلیون دلار است. این شرکت که اولین شرکت بزرگ صنعتی در نوع خود بوده و موفق به اخذ گواهی نامه جهانی ISO 9001/Tick lT گردیده است، دارای ببش از ۳۵۰۰ کارمند در ۹۵ دفتر در ۲۳۴ کشور جهان می‌باشد.
 
دراین نرم‌افزار امکان تبدیل و ترجمهٔ اطلاعات به بیش از ۲۳۰ برنامهٔ CAD به واسطهٔ هستهٔ مرکزی مدل ساز Parasolid وجود دارد.
== ماژول‌های اساسی نرم‌افزار ==
=== مهندسی براساس اطلاعات(KBE) ===
دراین بخش، ماژول ترکیب اطلاعات که مشهورترین محیط جهانی برای تسریع و تسهیل قواعد مهندسی برای ساخت یک مدل یا یک پروسهٔ خاص می‌باشد، قرار داده شده استشده‌است. این ماژول به زبان Intent که محصولی از شرکت که محصولی از شرکت Heide می‌باشد، نوشته شده استشده‌است. علاوه بر زبان مربوطه، این ماژول دارای یک محیط بصری برای کار وری اطلاعات مهندسی می‌باشد.
 
=== فرایندهای خودکار مهندسی ===
دراین بخش چندین ماژول که فرایندهای مهندسی را به صورت خودکار اجرا می‌کنند، قرارداده شده استشده‌است.
 
یک ماژول در طراحی قطعاتی که با قالب‌های کششی از ورق‌های فلزی ساخته می‌شوند، به مهندس طراح کمک می‌کند. این فرایند بعد از مدل سازیمدل‌سازی قطعهٔ ورقی و قبل از ساخت قالب، با دستگاه‌های NC انجام می‌شود.
 
ماژول دیگری فرایندهای مرتبط با ساخت کامل محصول از قبیل انتخاب خط قالب، ترتیب عملیات فرم دهی و طراحی سطوح اضافی و [[برش نهایی]] را انجام می‌دهد. نتیجهٔ فعالیت طراحی، تولید یک یا چند سطح می‌باشد که بیانگر وضعیت ورق در هر مرحله از خط قالب است.
 
ماژول wave فرایند طراحی، مدل سازیمدل‌سازی و [[بهینه‌سازی]] [[چرخ دنده]] و جعبه دنده‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد. طراح با استفاده از ماژول Wave قادر به مرتبط ساختن دندانه‌ها، منحنی‌های دندانه، یاتاقان‌ها و محفظهٔ چرخ دنده با یکدیگر برای برآوردن مقاصد طراحی خود خواهد بود. چندین الگوی آماده نیز برای ساخت سیستم‌های مختلف انتقال قدرت در این ماژول وجود دارد. نتیجهٔ فعالیت طراح، مدل‌ها ی دقیقی از چرخ دنده‌های درگیر برای عملیات بعدی از قبیل نقشه گیری، تحلیل و ساخت می‌باشد.
 
=== طراحی خودکار قالب تزریق پلاستیک ===
 
=== طراحی جوش ===
این ماژول امکانات ساخت و مدیریت طرح‌های سه بعدی جوش‌ها را بر اساس تکنولوژی مبتنی بر اطلاعات به طوربه‌طور خودکار در اختیار کاربر قرار می‌دهد. جوش‌های مقاومتی، [[قوس الکتریکی]] و محکم کردن قطعات با چسب یا بتونه از امکانات این ماژول می‌باشد. کاربر می‌تواند پس از ساخت جوش به بررسی موقعیت آن و علامت گذاریعلامت‌گذاری با سمبل‌های مربوط اقدام کند. اطلاعات جوش در ماژول نقشه گیری بهنقشه‌گیری طوربه‌طور خودکار منعکس می‌گردد. ماژول طراحی جوش استاندارهای ISO,ANSI,DIN,JIS را پشتیبانی می‌کند.
 
طراحی خودکار بعضی از المان‌های خودرو از قبیل آینه‌ها، شیشهٔ جلو، ارگونومی راننده و کمک راننده، [[کمربند ایمنی]]، داشبورد و… از دیگر فرایندهای خودکار مهندسی این نرم‌افزار می‌باشند.
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش