پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «محمد هلال بن علی»

(جابجایی بخش به نگارخانه)
== تبار و نام‌گذاری ==
محمد هلال، فرزند بلافصل [[علی بن ابیطالب]] و امامه می‌باشد. [[امامه بنت زینب]] ثمره ازدواج [[ابوالعاص بن ربیع]] و [[زینب بنت محمد|زینب]] بوده، که زینب نیز یکی از دختران محمد است.
پس از شهادتکشته شدن [[فاطمه زهرا]] بنابر وصیتش، علی بن ابیطالب امامه را برای سرپرستی فرزندانش به عقد خود درآورد؛ بنابراین نسب محمد هلال از طرف مادر با دو واسطه به [[محمد]] می‌رسد.
 
[[ریشه‌شناسی|سبب نامگذاری]] وی به خاطر تشبیه چهره‌اش به [[ماه نو]] است که پدرش در شب ولادتش اینگونه گفته‌است:
به همین مناسبت او را '''محمد هلال''' (به فارسی '''محمد ماه روی''') نام نهادند و به '''هلال علی''' شهرت یافت.
 
== هجرت و وفاتمرگ ==
بعد از [[واقعه عاشورا]] در سال ۶۱ ه‍.ق زمانی که هلال بن علی و برادرش [[عون بن علی|عون]] در [[طائف]] بودند، خبر شهادتکشته شدن[[حسین بن علی]] و یارانش به آنها رسید.
آنها پس چند روز سوگواری به سوی [[خراسان]] روانه شدند و پس از ورودشان در [[طوس]] اقامت گزیدند. حاکم وقت طوس ''قیس بن مره''، در آن زمان به طائف و [[بطحا]] رفته بود و [[مغیره]] (پسر عمویش) را جانشین خود قرار داده بود.
زمانی که مغیره از ورود هلال بن علی و برادرش و گرد آمدن [[شیعیان]] دور آن‌ها مطلع شد، ''قیس بن مره'' را از این جریان آگاه ساخت. او بلافاصله خود را به طوس رساند، لشکری مهیا ساخت و مغیره را به فرماندهی سپاهی دیگر نصب کرد و با آن دو و یارانشان به نبرد پرداخت. در این نبرد [[عون بن علی]] شهیدکشته شد.
 
شبانگاه، وقتی محمد هلال از شهادتکشته شدن برادرش مطلع شد با کثرت سپاه مقابل و کمی یارانش چاره در آن دید که شبانه طوس را ترک و به نقطه‌ای دیگر مهاجرت کند.
 
وی پس از چند شب و روز راهپیمایی و ماندن در مکانهای مختلف به حوالی [[قم]] رسید و نام آن مکان را پرسید. کشاورزان در جواب گفتند: