پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دهه»

۱۴۸ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
خنثی‌سازی به نسخهٔ 19403638 Mahdy Saffar (بحث): نسخه سالم. (T)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه
(خنثی‌سازی به نسخهٔ 19403638 Mahdy Saffar (بحث): نسخه سالم. (T))
برچسب: خنثی‌سازی
یک '''دهه''' به معنی یک بازهٔ زمانی ۱۰ [[سال|ساله]] یا یک بازهٔ زمانی ۱۰ روزه (مثلاً [[دهه فجر]]) و یا 10 ماهه است. واژه‌های دیگری که برای بازه بندی زمان کاربرد دارند عبارتند از: [[سده]] یا قرن و [[هزاره]].
 
== نمایش نوشتاری دهه ==
درست است که هر بازهٔ زمانی ده ساله را می‌توان یک دهه نامید،<ref>[http://www.askoxford.com/results/?view=dev_dict&field-12668446=decade&branch=13842570&textsearchtype=exact&sortorder=score,name Oxford dictionary definition of "decade"]</ref><ref>[http://www.websters-online-dictionary.org/definition/decade Webster dictionary definition of "decade"]</ref> ولی معمول نیست که برای هر بازهٔ ده ساله‌ای از این واژه استفاده شود، در نوشتار و گفتار یک دهه به بازهٔ زمانی میان سال‌هایی که عدد آن‌ها با صفر آغازتمام می‌شود، گفته می‌شود مانند دههٔ 1960۱۹۶۰ که برابر است با سال‌های 1961تا۱۹۶۰ 1970تا ۱۹۶۹.<ref>[http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/621/01/ The OWL at Purdue: Apostrophe]</ref><ref>{{cite web |url=http://www.memidex.com/1960s |title=1960s |work=Memidex/Wordnet Dictionary/Thesaurus |accessdate=2011-08-18}}</ref> در بیشتر موارد برای کوتاه-تر یاد کردن از یک دهه فقط دو رقم پایانی را می‌گویند مانند دههٔ 70۶۰ که البته در این روش بیان روشن نیست که صحبت از کدام سده‌است.
 
نام‌گذاری یک دهه به این گونه در کاربرد روزانه درست است اما در واقع چنین بیانی درست نیست. به بیان روشن‌تر در گاه‌شمار سال‌ها از سال [[۱ (میلادی)|۱]] شروع می‌شود پس سال‌های ۱ تا ۱۰ دههٔ نخست و سال‌های ۱۱ تا ۲۰ دههٔ دوم خوانده می‌شود<ref>''Passim'', i.a. Spencer, Donald D. ۱۹۸۹. ''Invitation to number theory with Pascal''. Ormond Beach: Camelot. ۴۶: «The first decade is from 1 to 10 inclusive, the second decade from 11 to 20 inclusive, and so on.»</ref> و تا دههٔ آخر نیز باید به همین ترتیب باشد؛ ولی ما سال‌های میان 1961تا۱۹۶۰ 1970تا ۱۹۶۹ را دههٔ 60 میلادی۱۹۶۰ می‌نامیم و البته طبق شمارشی که توضیح داده شد سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۰ را هم دههٔ ۱۹۷-ام می‌دانیم.
 
گاهی از واژهٔ دهه برای کاربردهای ویژهٔ دیگری نیز استفاده می‌شود. برای نمونه در جملهٔ «[[ولفگانگ آمادئوس موتسارت|موتسارت]] در دههٔ آخر عمرش در زمینهٔ موسیقی نوآوری‌های بسیار کرد.» واژهٔ دهه بدون توجه به اینکه در مورد چه سال‌هایی از گاه‌شمار صحبت می‌کنیم تنها به ده سال پایانی عمر موتسارت توجه دارد.