تفاوت میان نسخه‌های «جیکوب ال. مورنو»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
←‏فعالیت‌ها: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
جز (←‏فعالیت‌ها: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
== فعالیت‌ها ==
در سال [[۱۸۹۵]]، در عصر خلاقیت‌های فکری بزرگ و غوغاها و آشفتگی‌های سیاسی، این خانواده به وین نقل مکان کردند. او [[پزشکی]]، [[ریاضیات]] و [[فلسفه]] را در [[دانشگاه وین]] مورد مطالعه قرار داد و دکترای پزشکی را در سال [[۱۹۱۷]] اخذ کرد. او [[نظریه فروید]] را در حالی که هنوز یک دانشجوی پزشکی بود رد کرده بود، و علاقه‌مند به پتانسیل‌های نظام‌های گروهی برای عملکردهای درمانی شده بود.
در کتاب خاطرات خود، دکتر مورنو مواجهه خود با زیگموند فروید در سال ۱۹۱۲ را چنین به یاد می‌آورد: «من در یکی از کلاس‌های فروید شرکت کردم. او تازه تجزیه و تحلیل یک رویای تله‌پاتیک را تمام کرده بود. به عنوان یک دانش‌جوی ثبت‌نام کرده، او به ناگاه از میان جمعیت به روی من انگشت گزارد و از من پرسید چه می‌کرده‌ام. من پاسخ دادم "خوب، دکتر فروید، من از آن‌جایی که شما آن را رها کرده‌اید شروع کرده‌ام٬ شما مردم را در دم و دستگاه تصنعی دفتر خود ملاقات می‌کنید٬ من آن‌ها را در کوچه و خیابان و در خانه‌های‌شان ملاقات می‌کنم٬ در محیط طبیعی خودشان.. شما رویاهایشان را تجزیه و تحلیل می‌کنید و من آنهاآن‌ها را به داشتن دوباره رویاها تشویق می‌کنم. شما به تحلیل وسرازیر کردن اشکشان آن‌ها را از هم می‌گسلید٬ و من می‌گزارم که آن‌ها نقش‌های متضادشان را بازی کنند و کمکشان می‌کنم دوباره این بخش‌ها را دوباره کنار هم قرار دهند.
 
مورنو با برداشتن آن‌چه که فروید آن را دور انداخته بود، نظریه خود را با نام «روابط بین فردی»، و و سایر فعالیت‌های خود از قبیل [[جامعه سنجی]]، [[روان درمانی گروهی]]، [[سایکودراما]] و [[روان‌کاوی اجتماعی]] را توسعه داد.
 
در پی مهاجرت به [[ایالات متحده]] در سال [[۱۹۲۵]] ٬ او کار در شهر [[نیویورک]] را آغاز کرد. او در شرح حال خود می گوید که از تمام مکان هاییمکان‌هایی در جهان "تنها در نیویورک٬ که ملیت‌ها همچون مواد مذاب در کورهای درغلیان‌اند٬ در این کلان‌شهر پهناور، با تمام آزادی‌های آن برای پیش‌فرض‌های هنوز تاییدتأیید نشده٬ تنها همین‌جا بود که من آزاد بودم بر جامعه‌سنجی گروهی به همان سطح وسیعی که در نظر گرفته بودم پژوهش کنم.
او بعدها در [[دانشگاه کلمبیا]] مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی فرصت‌های آکادمیکی را به دست آورد.
 
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش

منوی ناوبری