پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لایه کاربرد»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی با استفاده از AWB)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
{{پشته پروتکل اینترنت}}
 
[[مجموعه پروتکل اینترنت]] (TCP/IP) و [[مدل مرجع اتصال داخلی سیستم‌های باز]] (OSI) در [[شبکه رایانه‌ای|شبکه‌های کامپیوتری]] هر کدام دارای گروهی از پروتکل‌ها و روش‌ها می باشندمی‌باشند که در لایه ایلایه‌ای به نام '''لایه کاربرد''' جای می گیرندمی‌گیرند.
 
در مدل TCP/IP، لایه کاربرد شامل تمام پروتکل‌ها و متدهایی می باشدمی‌باشد که در حوزه ارتباطات پردازش-به-پرداش در سرتاسر شبکه پروتکل اینترنت (IP) قرار می گیرندمی‌گیرند. متدهای لایه کاربرد برای برقراری ارتباطات میزبان به میزبان از پروتکل هایپروتکل‌های [[لایه انتقال]] بهره می برند.
 
در این مدل پروتکل‌های لایه کاربرد سرویس هاییسرویس‌هایی را برای نرم افزارهای کامپیوتری در حال اجرا فراهم می آورندمی‌آورند. این لایه نحوه کاربرد را تعریف نمی کند بلکه سرویس هاییسرویس‌هایی را که آن کاربرد نیاز دارد به ما معرفی می کندمی‌کند - برای مثال قابلیت انتقال یک فایل در مورد پروتکل HTTP. به طوربه‌طور خلاصه، لایه کاربرد واسطی را بین نرم افزار در حال اجرا بر روی [[رایانه]] و خود شبکه برقرار می کندمی‌کند.<ref>{{یادکرد
|فصل=فصل 2، مدل هایمدل‌های شبکه OSI و TCP/IP
|کتاب=CCENT/CCNA ICND1 Official Exam Certification Guide
|نویسنده = Wendell Odom
}}</ref>
 
در مدل OSI، تعریف لایه کاربرد دقیق تر است، زیرا عملیات افزونتری نسبت به لایه کاربرد در TCP/IP دارد بطوریکهبطوری‌که دو لایه اضافی یعنی [[لایه نشست]] و [[لایه نمایش]] بین این لایه و [[لایه انتقال]] قرار می گیردمی‌گیرد.
 
==پروتکل‌های TCP/IP==
== پیوند به بیرون ==
[[مدل مرجع OSI]]<br />
[[مقایسه مدلهایمدل‌های OSI و TCP/IP]]<br />
[[مدل مرجع TCP/IP]]<br />
 
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش