تفاوت میان نسخه‌های «راج کاپور»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۵۲ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
راج کاپور مقام دوم را در رقابتی بین شش رقیب که چند سال پیش توسط مجمع هفتگی [[ایندیا تودی]] که به مناسبت مراسم با شکوه استقلال هند برگزار شد، کسب نمود.
 
در این رای‌گیری برای انتخاب بزرگ‌ترین شهروند [[هند]]ی بعد از استقلال، راج کاپور در میان دیگر شهروندان مشهور هندی که برندگان بالاترین جوایز کشوری ([[بهارت رتنا]]) از جمله جواهر لعل نهرو، [[ایندرا گاندی]] و مادر [[ترزا]] بودند، انتخاب شد. البته در این رای‌گیری [[نهرو]] مقام نخست را کسب نمود ولی صرفآ قرار گرفتن نام راج کاپور در این فهرست برجسته خود دلیل بر مقام بسیار ویژه و تشخص وی می‌باشد. دومین رای‌گیری بین شش زوج ویژه از قهرمانان مرد و زن به خصوص محبوب‌ترین زوج افسانه‌ای در سینمای هند صورت گرفت. در این رای‌گیری راج کاپور به همراه نرگس قهرمان زن در شانزده (۱۶) [[فیلم]] که عده‌ای از آنهاآن‌ها توسط خود وی تولید شده بود، برنده قاطع شناخته شد.
 
نخستین فیلمهایفیلم‌های وی موجب گردید که راج کاپور به عنوان یکی از برجسته‌ترین شهروندان هندی از تاریخ استقلال هند و همچنین یک نابغه سینمایی آن کشور معرفی گردد. علاوه بر دیگر موارد، محبوبیت با دوام و افسانه‌ای وی به همراه زوج هنری بی نظیربی‌نظیر او یعنی نرگس تا پایان دوره فعال و سازنده وی ادامه داشت.
 
این فیلمهافیلم‌ها به دلیل دارا بودن قصه‌های خارق‌العاده، آهنگ شیرین، موضوع و رفتار کاملاً هندی در زمره فیلمهایفیلم‌های برجسته به حساب می‌آمدند فیلم [[آگ]] ([[۱۹۴۸]]) نخستین فیلمی که وی تهیه و [[کارگردان فیلم|کارگردانی]] کرد و خود در سن ۲۳ سالگی با نرگس، [[کامینی کوشال]] و [[نگار سلطان]] در آن بازی کرد، قدرت تصور و اعتماد بنفس جوانان کشور تازه استقلال یافته هند را به شدت افزایش داد و به آنان جرآت داد تا خود در مسایل گوناگون تصمیم بگیرند و ازدیگران دنباله روی ننمایند. خلوص نیت و کار هنری که در این فیلم به معرض نمایش گذاشته شد و همچنین [[موسیقی]] جذاب و بر انگیزنده، آن حضار و تماشاگران را به طوربه‌طور ویژه‌ای تحت تأثیر قرار داد.
 
بدنبال فیلم آگ فیم [[برسات]] (باران) یک سال بعد به معرض نمایش گزارده شد. این فیلم نیز به دنبال نو آوری در آهنگ موزون و خوشنوا به ویژه صدای رسای [[لاتا منگشکر]] مناظر دیدنی و زیبا از [[کشمیر]]، همچون آتشی غیرقابل کنترل سراسر کشور را فرا گرفت و استوار نامه راج کاپور را به‌عنوان پرچمدار جوانی برای نسل جوان هند مورد تأیید قرار داد. موقعیت افسانه‌ای راج و نرگس در این فیلم موجب شکل گیریشکل‌گیری شعار تمام فیلمهایفیلم‌های راج گردید.
 
هنگام تولید این دو فیلم راج توجه شماری از افراد با ذوق و هنرمند از جمله دو آهنگساز به نام‌های [[شنکر]] و [[جی کیشن]]، دو شاعر به نام‌های [[شیلندر]] و حسرت [[جیپوری]]، دو خواننده به نام‌های [[موکش]] و [[لاتا]]، دو فیلمنامه‌نویس به نام‌های ک.ای. عباس و وی.پی. ساته یک فیلمبردار به نام رادهو کرماکر یک کارگردان هنری به نام ام.آر. آچرکر و یک صدا بردار به نام علاءالدین را به خود جلب نموده بود. کار این گروه در شمار زیادی از اثرات و کارهای با شکوه هنری راج کاپور بازتاب می‌نماید.
در جایی که قهرمان فیلم آواره یک جوان گمراه و نیمه باسواد بود، قهرمان فیلم [[آقای ۴۲۰]] یک جوان تحصیل کرده امین و بیکار بود و در فیلم [[در سرزمینی که گنگا جاری است]]، او به عنوان یک آدم ساده لوح و در فیلم [[بیدار باش]] (برنده جایزه [[گراند پریکس]] در سال ۱۹۵۷ در [[جشنواره فیلم کارلووی واری]] کشور [[چک]]) او نقش یک جوان بیگناه و نادان و بی‌دست و پا را بازی می‌کرد.
 
موسیقی موزون معیار تمام فیلمهایفیلم‌های وی بود و سرود تمام فیلمهایفیلم‌های وی حتی تا به امروز جذابیت خود را از دست نداده‌است زیرا موسیقی وی دارای آن عنصر همیشه بهاری است که زمان و عصر نمی‌شناسد.
 
راج به عنوان بزرگ‌ترین ستاره سینمایی هند شناخته شده‌است. سرودهای وی برانگیزنده احساسات بود زیرا وی دارای استعداد سرشاری در نوآوری و ابتکار بود و می‌دانست چگونه تصنیفهای خود را با رقص هماهنگ کند.
 
رنگ [[سفید]] طلسم هنری راج بود و تمام قهرمانان زن فیلمهایفیلم‌های خود را با این رنگ آرایش می‌داد و بدینسان از آنان شخصیتهای برجسته سینمایی خلق می‌کرد. بسیاری از همکاران زن وی نیز ترجیح می‌دادند که لباسهای سفید رنگ بپوشند. از جمله [[لاتا منگشکر]] و [[سیمی گروال]] و همچنین همسر وی، [[کریشنا راج]] در زمینه‌های زیاد دیگری نیز پیشاهنگ بود. بخش زیادی از نخستین فیلمهایفیلم‌های وی از جمله فیلم [[برسات با کشمیر]] به عنوان مناظر زیبای صحنه، [[سنگام]] با لوکیشن‌های اروپایی و [[اسم من دلقک]] با بازیگران روسی و سیرک به خوبی فیلمبرداری شدند. راج فیلم اسم من دلقک را در حقیقت به عنوان هدیه متقابلی برای روسها که در میان آنان محبوبیت زیادی داشت و بسیاری از آنان نام او را با افتخار برای فرزندان خود انتخاب می‌کردند، تولید و تهیه نمود.
 
وی همچنین در معاملات و همکاریهایی که با تمام افراد انجام می‌داد روح برادری و صداقت از خود نشان می‌داد. شادی و نشاط در استودیوی آر. کی نشانه ویژه‌ای از این روابط دوستانه و برادری بود سالروز تولد وی فرصت دیگری از جشن و سرور بود که وی با دیگر همکاران خود از جمله با پایین‌ترین افرادی که برای او کار می‌کردند می‌گذراند.
 
راج در حقیقت یک نابغه سینمایی چند جانبه بود. علاوه بر اینکه یک تهیه کننده،تهیه‌کننده، [[کارگردان فیلم|کارگردان]] و [[هنرپیشه]] برجسته و موفقی بود، وی دارای مهارتی بی نظیربی‌نظیر در تمام بخش‌های فیلم سازی نیز بود. او فیلمنامهفیلم‌نامه آگ را به همراه [[رام آناند ساگر]] به رشته تحریر درآورد. او علاوه بر رسیدگی و تهیهٔ تقریباً تمام فیلمهایفیلم‌های خود، حتی داستان فیلم رام تری گنگا میلی را خود به تنهایی نوشت که بعد از اکران به عنوان پرفروشترین فیلم سال معرفی گردید و همچنین این فیلم یکی از پرفروشترین فیلمهایفیلم‌های تاریخ سینمای هند نیز شناخته شد.
 
اهدا جایزه دادا صاحب در سال ۱۹۸۸ برای آثار بسیار عالی وی شهرتی بی‌سابقه را برای راج نه تنها در [[هند]] و [[روسیه]] بلکه در چندین کشور دیگر که شمار زیادی جوایز و افتخارات را به وی اهدا نمودند، به ارمغان آورد بنابر این او سفیر فرهنگی راستین هند در سراسر دنیا بود.
* جایزه بهترین کارگردان برای فیلم رام تری گنگا میلی در سال ۱۹۸۵
 
راج کاپور و فیلمهایشفیلم‌هایش همچنین موفق به دریافت نه (۹) جایزه از [[جشنواره ملی هند]] و بیش از سی (۳۰) جایزه از دیگر جشنواره‌های داخلی و خارجی از جمله [[جشنواره کن فرانسه]] شده‌اند.
 
[[راجندرا کومار]] می‌گوید: هیچ‌کس راج کاپور دیگری نخواهد شد چون هیچ‌کس نمی‌تواند راج کاپور دیگری بشود
== فیلم‌شناسی ==
فهرست برخی از فیلم‌هایی که '''راج کاپور''' در آنهاآن‌ها به ایفای نقش پرداخته است:
* [[آواره (فیلم)|آواره]]
* [[دیوانه (فیلم ۱۹۶۷)|دیوانه]]
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش

منوی ناوبری