Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «هواپیمای فوق سبک»

جز
←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
(←‏top: اصلاح پیوند(ها) به صفحهٔ ابهام‌زدایی (نظامی) با استفاده از AWB)
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
[[پرونده:GMWUL-RansS6.jpg|بندانگشتی|یک هواپیمای فوق سبک درحال پرواز]]
'''هواپیمای فوق سبک''' کوچک و عموماً یک یا دو نفره یا چهارنفره بوده و معمولامعمولاً حداکثر وزن خود ومسافرانش پانصد تا ششصد کیلو باید باشد و برای امور تفریحی، پروازهای کاری شخصی، گشت زنی برای بررسی و حفاظت از [[محیط زیست]] یا سمپاشی و برخی کاربردهای [[نیروی نظامی|نظامی]] مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هواپیماها امروزه بیشتر برای تفریح وگشت زنی رواج دارد.
 
این وسائل پروازی هم به صورت حرفه‌ای و توسط شرکت‌ها و هم توسط افراد علاقه‌مند و با امکانات شخصی یا اصطلاحاً به صورت Homebuilt ساخته می‌شوند. این هواپیماها عمدتاً با ابزارهای دستی و مواد بسیار سبک اما به اندازه کافی مقاوم مانند انواع کامپوزیت‌ها، چوب‌های مقاوم، مواد پلاستیکی و [[فلزات]] سبک ساخته می‌شوند که در نتیجه قیمت تمام شده هر فروند از آنهاآن‌ها نیز در قیاس با هواپیماهای بزرگتر به میزان قابل توجهی کمتر است.
 
پائین بودن هزینه‌های تعمیرات و مصرف سوخت کم در عمده [[هواپیما|هواپیماهای]] این رده مورد توجه قرار داد. نیاز به باندهای کوچک و برخورداری از تجهیزات ناوبری عمومی اما پیشرفته نیز با توجه به دسترسی آسان به آنهاآن‌ها در این وسائل دیده می‌شود.
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش