پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ریزکنترل‌گر»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
جز (اصلاح فاصله مجازی با استفاده از AWB)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
در واقع یک ریزپردازنده در درون ریزکنترلگر قرار داده شده‌است که ریزکنترلگر با استفاده از آن می‌تواند محاسبات منطقی و حسابی را انجام دهد.
 
وجود RAM و ROM و پورت‌های I/O در میکرو کنترلرها آنهاآن‌ها را یک انتخاب ایده ال برای کاربردهایی می‌کند که قیمت و فضا در آنهاآن‌ها مهم است. در بسیاری از کاربردها مثل کنترل از راه دور تلویزیون نیازی به محاسبات سنگین در حد یک ۴۸۶ یا حتی ۸۰۸۶ وجود ندارد. در این گونه موارد و بسیاری دیگر از کاربردها فضای مورد استفاده توان مصرفی و قیمت هر واحد مهم تر از قدرت محاسبات است.
در این گونه موارد اغلب لازم است تعدادی I/O خوانده شده و بیت‌های مشخصی را خاموش یا روشن کند.
به همین دلیل این گونه پردازنده‌ها را (IBP(ITTY-BITTY PROCESSOR نیز می‌نامند.
 
== اجزا ==
یک ریزکنترل کنندهریزکنترل‌کننده از سخت‌افزارهایی مانند [[پردازنده]]، [[RAM]]، [[ROM]] و یک سری [[پایانه (الکترونیک)|پایانه]] (یا پورت یا درگاه) تشکیل شده‌است.
 
از سوی دیگر، از آنجا که این قطعات در اکثر حالات برای مقاصد کنترلی استفاده می‌شوند، نیاز به برقراری ارتباط با دستگاه تحت کنترل خود را دارند. اما از آنجا که اکثر [[سیگنال]]‌های لازم برای این منظور سیگنالهای [[آنالوگ]] هستند، باید ابتدا این سیگنال‌ها به صورت [[دودویی]] تبدیل شوند تا برای پردازنده قابل درک باشند. این کار توسط [[مبدل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال|مبدل آنالوگ به دیجیتال]] صورت می‌گیرد. همچنین در برخی از میکروکنترلرها [[مبدل دیجیتال به آنالوگ|مبدل دیجیتال به آنالوگی]] هم وجود دارد که امکان فرمان دادن میکروکنترلر به دستگاه‌های با ورودی آنالوگ را فراهم می‌کند.
ریزکنترل‌گر (میکروکنترولر) و ریزپردازنده (میکروپروسسور) تقریباً از یک شاخهٔ فنّاورانه (تکنولوژیک) و ساختاری هستند، اما در اجزای وابسته، با هم تفاوت‌های عمده دارند. در ریزپردازنده‌ها فقط واحد پردازش به صورت مجزا به صورت یک ای‌سی وجود دارد که رم و رام و حتی ثبّات‌ها در ای‌سی‌های مجزا به ریزپردازنده وصل و تشکیل یک ریزرایانه می‌دهند، اما در ریزکنترل‌گر تمام واحدهای یک رایانه، از جمله رم و رام و ثبّات‌ها، در درون یک ای‌سی به صورت فشرده به نام ریزکنترل‌گر وجود دارد که معمولاً در دستگاه‌های تجاری برای کاهش قیمت دستگاه مانند تلویزیون و ماکروویو و غیره استفاده می‌شود.<ref>(منبع: میکروکنترولر ۸۰۵۱، نویسنده: محمد علی مزیدی، ص۲۲)</ref>
 
میكروپرسسورها بر خلاف میكرو كنترلرها فاقد RAM و ROM و پورتهای I/O در درون خود تراشه هستند بنابراین برای اینكه بتوان سیستمی مبتنی بر میكروپرسسور را طراحی كنیم باید RAM و ROM و پورتهای I/O و تایمرها به آن اضافه شود. با توجه به اینكه طراح می‌تواند روی مقدار RAM و ROM و پورتهای I/O اعمال نظر نماید , این سیستم هاسیستم‌ها انعطاف پذیری بشتری دارند. وبهو به آنهاآن‌ها سیستمهایسیستم‌های چند منظوره می گویند. میكروكنترلرها شامل یك CPU به همراه مقدار ثابتی از RAM , ROM , پورتهای I/O وتایمر هستند كه همگی این اجزا در یك تراشه جای داده شده اند و طراح سیستم نمی تواند یك حافظه , I/O یا تایمر را بدون گسترش لازم از بیرون اضافه كند بنابراین میكروكنترلرها انعطاف پذیری میكروپرسسورها را ندارند.
 
== كاربرد میكروكنترلرها ==
میكروكنترلرها برای كاربردهایی كه در آنهاآن‌ها مشكل قیمت و حجم سیستم وجود دارد , مناسب است زیرا اضافه كردن حافظه , پورت I/O تایمرها و مدار واسط لازم به میكرپرسسور سبب افزایش قیمت وحجم سیستم می گردد. اما در میكروكنترلر این مشكل وجود ندارد. میكروكنترلرها به طوربه‌طور گستردهای در تولید سیستمهایسیستم‌های تك منظوره به كار می روند. منظور از سیستم تك منظوره سیستمی است كه از میكروكنترلر یا میكرپروسسور فقط برای یك كار استفاده می كند.مانند پردازنده درون یك موس كه تنها به منظور یافتن مكان اشاره گر موس و ارسال آن به PC برنامهبرنامه‌ریزی ریزی شده استشده‌است. این سیستم هاسیستم‌ها در مقابل سیستمهایسیستم‌های چند منظوره قرار می گیرندمی‌گیرند. كه نمونه بارز آن یك PC است كه می‌تواند برای كاربردهای متعدد و گوناگونی همچون واژه پردازی , بازی هایبازی‌های ویدئویی , سرویس شبكه و ... مورد استفاده قرار گیرد. این توانایی PC در اجرای كارهای گوناگون به دلیل وجود سیستم عاملی است كه نرم افزار كاربردی را در RAM بار می كند تا PC بتواند آن را اجرا كند. اما در یك سیستم تك منظوره تنها یك نرم افزار كاربردی موجود است كه معمولامعمولاً درROM نوشته می شودمی‌شود. چند نمونه از وسایلی كه در ساخت آنهاآن‌ها از میكروكنترلرها استفاده شده استشده‌است , عبارت اند از : كنترل از راه دور تلویزیون , تلفن , دوربین فیلمبرداری , فاكس , چاپگر , دستگاه فتوكپی ,سیستم هایسیستم‌های حفاظتی , دزد گیر و سیستم هایسیستم‌های كنترل صنعتی. به طوربه‌طور كلی می توانمی‌توان كاربرد میكروكنترلرها را در طراحی مدارهای كنترل و اتوما سیون خلاصه كرد .
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش