پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «حوزه علمیه»

۱٬۸۲۸ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
== اسلامی ==
{{اصلی|حوزه علمیه (شیعه)}}
بسیاری از محققین و مؤرخین ریشه ی چنین نهادی با این ساختار های ویژه را در «اسلامِ اصیل» نمی دانند، بلکه آن را نشأت گرفته در سیستم خلافت (در اهل تسنن) و صفویان (در اهل تشیع)، آن هم با ریشه ای اصلی در خارج از جهان اسلام می دانند.
 
دکتر شریعتی بارها تأکید می‌کرد که در اسلام به جای روحانی، عالم دینی وجود دارد، وی اعتقاد داشت که روحانی چیزی مقتبس از تعالیم مسیحی قرون وسطی بوده که با ظهور سلطنت صفوی در قبای ملا و آخوند بر اسلام تحمیل شده است؛ لذا همچنانکه دین مسیحی قرون وسطی را یکی از علل بی‌اعتمادسازی دین در قرون حاضر می‌دانست. روحانیت اسلامی را یکسره مردود می‌دانست و عنوان عالم دینی را شایسته نشاندن بر جایگاه روحانیت خرافی کنونی می‌دانست. وی در یکی از نوشته‌هایش چنین می‌نویسد: من غیر ازاینکه اساساً اصطلاح «روحانیت» را یک اصطلاح اسلامی و شیعی نمی‌دانم و معتقدم این اصطلاح اخیراً از مسیحیت گرفته شده و در متون اسلامی ما چنین کلمه‌ای بدین معنی نیامده‌است، بلکه در اسلام بجای روحانی و جسمانی، ما عالم داریم و متعلم و بنابراین باید بجای روحانی گفت «عالِم اسلامی».
 
در حوزه‌ی علمیه اسلامی دروس سطح عالی در زمینهٔ [[مذهب]] ارائه می‌شود و بعضی از طلاب در داخل حوزه در خوابگاه‌هایی با عنوان اختصاصی «[[حجره]]» زندگی و تحصیل می‌کنند.
در حوزه‌های علمیه شیعه [[علوم اسلامی]] و دروسی همانند:
به صورت تخصصی و فوق تخصصی و در سطوح عالی علمی در دوره‌ای ۱۰ ساله آموزش داده می‌شود؛ و در طول این مدت طلاب برای ورود به [[درس خارج]] که بالاترین تحصیلات علمی در حوزه و معادل دکتری دانشگاهی است آماده می‌شوند.
 
در حوزه‌های علمیه پس از طی پایه ۶ مدرک [[کاردانی]] [[علوم انسانی]]، پس از طی پایه ۹ مدرک [[کارشناسی]] علوم انسانی، پس از طی پایه ۱۰ مدرک [[کارشناسی ارشد]] علوم انسانی، داده می‌شود؛ سپساتمام پسسطح ازچهار دوبرای حضور در درس خارج نیز معادل «دکتری» است.
 
== مسیحی ==
۵۲

ویرایش