پرش به محتوا

واسط برنامه‌نویسی کاربردی: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
(ای پی آی های نرم افزاری را اضافه نمودم)
جز (←‏top: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
رابط کارکردهایی را تعریف می‌کند که کتابخانه یا سیستم‌عامل می‌تواند ارائه دهد و مفهومی مجرد است. این کارکردها سپس در قالب یک نرم‌افزار یا کتابخانه پیاده‌سازی می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، رابط برنامه‌نویسی مجموعه توابعی است که یک برنامه می‌تواند از یک برنامه دیگر فرا بخواند.
 
برای مثال [[مایکروسافت]] برای APIهای ویندوز مرجع‌هایی استاندارد دارد که با استفاده از آنهاآن‌ها برنامه‌نویسان می‌توانند از قابلیت‌ها و سرویس‌های سیستم‌عامل در توسعه و نوشتن [[برنامه کاربردی|برنامه‌های کاربردی]] خود استفاده کنند.
 
به طوربه‌طور کلی به مجموعه‌ای از توابع و رویه‌ها که به برنامه‌های کاربردی دیگر اجازه دسترسی و استفاده از ویژگی‌ها یا داده‌های یک نرم‌افزار را می‌دهد، ای‌پی‌آی هایای‌پی‌آی‌های آن نرم‌افزار گفته می‌شود. نرم‌افزار ارائه دهنده ای‌پی‌آی می‌تواند یک سایت اینترنتی، یک سیستم‌عامل یا هر سرویس دیگری باشد. در اینجا خدمات‌پایه نرم‌افزارهای تحت وب هستند که ای‌پی‌آی هایای‌پی‌آی‌های متنوعی ارائه می‌دهند و برنامه نویسان و تولیدکنندگان دیگری می توانندمی‌توانند از آن‌ها استفاده نموده و بنابراین هزینه‌های زیرساختی و برنامه نویسیبرنامه‌نویسی آن‌ها کاهش پیدا کرده و سرعت برنامه نویسیبرنامه‌نویسی آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد زیرا دیگر لازم نیست که برای ایجاد یک ویژگی خاصی مجدداً برنامه نویسیبرنامه‌نویسی کنند. همچنین امنیت برنامه‌های آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت، چرا که ارائه دهندگان خدمات پایه امنیت خود را در بالاترین سطح ممکن قرار خواهند داد.<ref>{{یادکرد وب|نویسنده=محمد جواد مطهری شریف|کد زبان=fa|تاریخ=|وب‌گاه=شرکت فنی مهندسی رایان اروین الگوریتم|نشانی=http://www.rayanarvin.com/%D9%BE%D9%84%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C/|عنوان=پلتفرم هایپلتفرم‌های نرم افزاری}}</ref>
 
== منابع ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش