پرش به محتوا

دهه: تفاوت میان نسخه‌ها

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۴ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش همراه ویرایش از وبگاه همراه
برچسب‌ها: ویرایش همراه ویرایش از وبگاه همراه
 
== نمایش نوشتاری دهه ==
درست است که هر بازهٔ زمانی ده ساله را می‌توان یک دهه نامید،<ref>[http://www.askoxford.com/results/?view=dev_dict&field-12668446=decade&branch=13842570&textsearchtype=exact&sortorder=score,name Oxford dictionary definition of "decade"]</ref><ref>[http://www.websters-online-dictionary.org/definition/decade Webster dictionary definition of "decade"]</ref> ولی معمول نیست که برای هر بازهٔ ده ساله‌ای از این واژه استفاده شود، در نوشتار و گفتار یک دهه به بازهٔ زمانی میان سال‌هایی که عدد آن‌ها با صفر تمامآغاز می‌شود، گفته می‌شود مانند دههٔ 19701960 که برابر است با سال‌های 1961تا 1970.<ref>[http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/621/01/ The OWL at Purdue: Apostrophe]</ref><ref>{{cite web |url=http://www.memidex.com/1960s |title=1960s |work=Memidex/Wordnet Dictionary/Thesaurus |accessdate=2011-08-18}}</ref> در بیشتر موارد برای کوتاه-تر یاد کردن از یک دهه فقط دو رقم پایانی را می‌گویند مانند دههٔ 70 که البته در این روش بیان روشن نیست که صحبت از کدام سده‌است.
 
نام‌گذاری یک دهه به این گونه در کاربرد روزانه درست است اما در واقع چنین بیانی درست نیست. به بیان روشن‌تر در گاه‌شمار سال‌ها از سال [[۱ (میلادی)|۱]] شروع می‌شود پس سال‌های ۱ تا ۱۰ دههٔ نخست و سال‌های ۱۱ تا ۲۰ دههٔ دوم خوانده می‌شود<ref>''Passim'', i.a. Spencer, Donald D. ۱۹۸۹. ''Invitation to number theory with Pascal''. Ormond Beach: Camelot. ۴۶: «The first decade is from 1 to 10 inclusive, the second decade from 11 to 20 inclusive, and so on.»</ref> و تا دههٔ آخر نیز باید به همین ترتیب باشد؛ ولی ما سال‌های میان 1961تا 1970 را دههٔ 7060 میلادی می‌نامیم .
 
گاهی از واژهٔ دهه برای کاربردهای ویژهٔ دیگری نیز استفاده می‌شود. برای نمونه در جملهٔ «[[ولفگانگ آمادئوس موتسارت|موتسارت]] در دههٔ آخر عمرش در زمینهٔ موسیقی نوآوری‌های بسیار کرد.» واژهٔ دهه بدون توجه به اینکه در مورد چه سال‌هایی از گاه‌شمار صحبت می‌کنیم تنها به ده سال پایانی عمر موتسارت توجه دارد.
۱

ویرایش