پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «رکن‌الدوله دیلمی»

←‏پیش از پادشاهی عمادالدوله: کرج ابودلف از شهرهای باستانی و مهم ناحیهء ایران مرکزی بوده است.براساس‌ نوشته‌های جغرافیایی این شهر بر سر راه
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۳۰) +مرتب (۱۴.۶ core): + رده:تاریخ شهر ری)
(←‏پیش از پادشاهی عمادالدوله: کرج ابودلف از شهرهای باستانی و مهم ناحیهء ایران مرکزی بوده است.براساس‌ نوشته‌های جغرافیایی این شهر بر سر راه)
برچسب‌ها: ویرایش‌گر دیداری ویرایش‌های مشکوک به خرابکاری
== پیش از پادشاهی عمادالدوله ==
 
در حوالی سال ۳۱۶ه ق / ۹۲۸م حسن که حدوداً سی سال داشت به همراه احمد که نوجوانی سیزده ساله بود به برادر بزرگترش علی که در سپاه [[ماکان بن کاکوی]] (از امرای گیلان و طبرستان) منصبی داشت پیوست. ماکان از پی تعرض به نیشابور، از [[مرداویج زیاری|مرداویج]] شکست خورد و متواری شد. سه فرزند بویه بی درنگ به خدمت طرف پیروز درآمدند. ابراز لیاقت [[عمادالدوله علی|علی عمادالدوله]] باعث شد که مرداویج حکومت شهر کرج، تختگاه شاهزادگان دلفی را به وی بسپارد (این شهر با کرج امروزی متفاوت است و در نزدیکی [[بهرام آباد]] کنونی در صد کیلومتری جنوب شرقی همدان واقع بوده است). (کرج ابودلف از شهرهای باستانی و مهم ناحیهء ایران مرکزی بوده است.براساس‌ نوشته‌های جغرافیایی این شهر بر سر راه اصلی همدان به اصفهان و تقریبا در میانهء آن‌ قرار داشته است.دربارهء تاریخ این شهر اطلاعات دقیق و مفصلی در دست نیست. احتمالا کرج در دورهء پیش از اسلام شهری آباده بوده،لیکن در طول حملهء اعراب‌ برای مدتی دچار رکود شده است.تا اینکه در قرن دوم هجری به همت خاندان‌ ابودلف عجلی بازسازی شده و رو به آبادی نهاده است.گویا کرج تا قرن هفتم هجری‌ همچنان آبادی خود را به عنوان شهری مهم و مرکز ولایتی حفظ نموده است.اما از قرن هشتم هجری به بعد،در هیچ یک از آثار تاریخی و جغرافیایی ذکری از این شهر به میان نیامده است.به طوری که امروزه محل دقیق آن را نمی‌توان معین نمود. یگانه اثری که منحصرا دربارهء تاریخ این شهر نوشته شده،رساله‌ای است که‌ محمد حسن خان اعتماد السلطنه در سال 5031 هجری قمری به دستور ناصر الدین شاه‌ قاجار به رشتهء تحریر درآورده است.در این اثر اعتماد السلطنه با استناد به متون تاریخی‌ و جغرافیایی و با استفاده از تحقیقات غربی محل شهر کرج را با روستای تازه شهر شدهء آستانه،در 23 کیلومتری جنوب شهر اراک،منطبق می‌داند.این اثر که تاکنون منتشر نشده است،برای آگاهی از تاریخ و جغرافیای ناشناختهء این منطقه از ایران‌ ارزشی انکار ناپذیر دارد.) این انتصاب نقطه تغییر سرنوشت سازی برای [[آل بویه]] گردید چرا که مرداویج که به زودی از توسعه قدرت و نفوذ بوییان به وحشت افتاد هرگز نتوانست شهر کرج را از ایشان باز پس بگیرد. رشته درگیریهایی که میان بوییان و مرداویج در پی آمد به نتیجه ای قطعی منتهی نگردید و طرفین به قراردادی مبنی بر متارکه جنگ بسنده کردند. به موجب این قرارداد حسن به عنوان گروگان به دربار مرداویج فرستاده شد.
 
در پی قتل مرداویج در سال ۳۲۳ه ق / ۹۳۵م و فروپاشی سپاه و دربار وی، حسن با دادن رشوه به محافظانش از زندان گریخت و به نزد عمادالدوله بازگشت. در این هنگام عمادالدوله در فارس بود و با تسخیر بقایای قلمرو مرداویج عملاً پادشاهی آل بویه را پایه گذاری کرده بود.
کاربر ناشناس