پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «رادیو گیلان»

جز
جز (←‏جایگزینی با [[وپ:اشتباه|اشتباه‌یاب]]: راه اندازی⟸راه‌اندازی (پروژه)|راه‌اندازی، رادیوقرار⟸رادیو قرار، شدوشورای⟸شد و شورای)
 
در روز فقط یک ساعت برنامه پخش می شدکه شامل اخبار استان و برنامه‌های محلی بود. بعد از یک ماه آقای سرتیپ پور کناره گیری کرد و آقای امیر هادی کشفی به ریاست رادیو رشت منصوب شد. براساس پیگیری‌های ایشان دستگاه [[بی‌سیم]] از ۷۵ واتی به ۱۶۰ وات ارتقاء پیدا کرد.
این دستگاه را ارتش گیلان به طوربه‌طور موقت در اختیار رادیو قرار داده بود. از اولین هنر پیشگان نمایشی برنامه رشت آقای دودکار را می‌توان نام برد. ایشان در هفته ۱۰ دقیقه برنامه داشتند. از گوینده‌ها، می‌توان آقای انام الله نوری و مستوفی را نام برد.
با پیگیریهای مجدد آقای کشفی بی‌سیم ۱۶۰ واتی به یک کیلو واتی تغییر پیدا کرد. با تغییر بی‌سیم ۱۶۰ واتی به یک کیلو واتی آنتن از اداره پست و تلگراف به آزادگان رشت منتقل شد.
 
در زمان آقای کشفی، خانم [[نوری زاده]] و خانم عبدالحمید به گویندگان پیوستند. با افزایش کارمندان قسمت اداری و مالی رادیو توسعه پیدا کرد. متأسفانه رادیو رشت محل ثابتی برای اجرای برنامه‌ها نداشت. در ابتدا طبقه دوم گاراژ رودباری محل پخش برنامه‌های رادیو بود. موسیقی‌ها در آنجا ضبط می‌شد و دو ضبط صوت همراه با یک میکروفن وسایل ضبط موسیقی بودند.
 
با [[راه‌اندازی (پروژه)|راه‌اندازی]] بی‌سیم یک کیلوواتی زمان برنامه‌ها به ۲ ساعت افزایش پیدا کرد. در سال ۱۳۳۷ یا اوایل سال ۱۳۳۸ آقای کشفی منتقل شدند و آقای سرمدی به مدیریت اداره انتشارات رادیو منصوب شدند. با آمدن ایشان محل کار به خیابان تختی روبروی یک ساختمان دو طبقه منتقل ودر طبقه دوم آن یک استودیو کوچک برای موسیقی ساخته شد. بعد از آقای سرمدی آقای مؤمن پور شاعر و فرهنگی گیلان ریاست انتشارات رادیو رشت را برعهده گرفت. ایشان تغییرات زیادی در رادیو رشت ایجاد کردند؛ شورای نویسندگان راه اندازی شد، ساعات پخش برنامه‌ها افزایش پیدا کرد، به گونه‌ای که صبحها هم ۳ ساعت برنامه پخش می شدمی‌شد و شورای برنامه‌ها نیز راه اندازی شد.
 
برنامه‌های رادیو رشت از صبح تا ۱۱ شب ادامه داشت. در این زمان نمایشنامه، برنامه کودک، برنامه نوجوان، برنامه روستا شروع به تولید شد. سال تولید این برنامه‌ها ۱۳۳۹ بود. از معروفترین برنامه‌های این دوره برنامه‌" دهقان" بود که روزی نیم ساعت از رادیو پخش می‌شد. نویسنده و [[تهیه‌کننده]] این برنامه‌ها آقای احمد چهره سا بود. رادیو از دو قسمت تشکیل شده بود؛ قسمت فنی زیرنظر اداره پست و تلگراف و قسمت اداری زیرنظر انتشارات رادیو بود‌بود.
 
در زمان آقای مؤمن پور دستگاه یک کیلوواتی به ۱۰ کیلوواتی تغییر پیدا کرد. برنامه‌ها از لحاظ کمی وکیفی افزایش چشم گیری پیدا کرد. با تغیر آقای مؤمن پور از سمت مدیریت اداره انتشارات رادیو رشت آقای [[نواب صفا]] دیگر شاعر گیلانی به این مسئولیت منصوب شد. در این زمان اداره پست و تلگراف دستگاه ۱۰۰ کیلوواتی را در فرستنده آزادگان راه اندازی کردند و این زمانی بود که رادیو و تلویزیون با هم ادغام گردید. (سال ۱۳۴۹)با گسترش فرستنده آزادگان مهندس پور یوسفی به سمت سرپرستی فرستنده ۱۰۰‌کیلوواتی۱۰۰کیلوواتی رشت منصوب شدند.<ref>[http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=5603&Itemid=394 تاریخچه صدا و سیمای مرکز گیلان ] ''(وبگاه صدا و سیمای مرکز گیلان)''</ref>
 
در ابتدا برنامه روزانه خود را روی موج متوسط ۱/۴۴۱ متر برابر با ۶۸۰ کیلو سیکل در دو بخش: از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ و از ساعت ۳۰:۱۶ تا ۲۱ پخش می‌کرد و پس از افتتاح فرستنده یکصد کیلو واتی ساعات پخش برنامه‌ها به ۱۹ ساعت رسید (۵ تا ۳۰: ۲۴) که از این مدت حدود ۶ ساعت تولید محلی بود. با گسترش دامنه فعالیتهای رادیو و بهره‌گیری از هنرمندان موسیقی و تئاتر گیلان در اواخر سال ۱۳۳۷ با افزایش قدرت فرستنده به kw ۱۰ مناطق دیگری از [[رشت]] و حومه در پوشش رادیویی این فرستنده قرار گرفت‌گرفت.
 
در سال ۱۳۵۳ چهارده برنامه به علاوه برنامه‌های ویژه (سالروزها و ایام سوگواری) پخش مستقیم تولید برای شبکه جمعاً بمدت ۱۹/۱۰۹۱ ساعت برنامه تولید و پخش شده‌است. از آنجایی که قدرت آن فرستنده بسیار کم بود در سال ۱۳۴۶ فرستنده آزادگان با قدرت kw۱۰۰ اصلی و kw ۱۰ رزرو راه اندازی شد‌شد. در سال ۱۳۶۵ برای سیگنال رسانی بهتر به تمامی نقاط استان، ایستگاه پرقدرت کیاشهر با دو فرستنده پرقدرت kw ۱۰۰*۲ جهت پخش شبکه اول رادیویی روی فرکانس KHZ ۱۲۵۱ و دو فرستنده kw ۵۰ + ۱۰۰ جهت پخش شبکه دوم روی فرکانس KHZ ۱۵۲۱ و دو فرستنده kw ۴۰۰*۲ جهت پخش برنامه برون مرزی به زبانهای روسی، انگلیسی، گرجی، [[ترکی آذری]] و [[ترکی استانبولی]] روی فرکانس KHZ ۷۰۲ و KHZ ۱۴۰ نصب و راه اندازی شد‌شد.
از آنجایی که با راه اندازی این ایستگاه قسمتی از مناطق کوهستانی استان گیلان مانند رودبار و منجیل، لوشان از کیفیت سیگنال رسانی مطلوب برخوردار نبوده و در زیر مقدار استاندارد یک میلی ولت دریافت می‌شد با تعمیر و تغییر فرکانس فرستنده آزادگان به دلیل دارا بودن آنتن همه جهته با انتخاب فرکانس پائین KHZ ۶۵۷ برای این فرستنده علاوه بر رفع مشکل این مناطق تمام نقاط کوهستانی استان زیر پوشش مطلوب برنامه قرار گرفت‌گرفت.
 
با راه اندازی شبکه استانی صدای مرکز گیلان در سال ۱۳۷۷ برنامه‌های محلی از هنگام [[اذان صبح]] شروع و تا ساعت ۲۴ شب از فرستنده kw ۱۰۰+۱۰ روی فرکانس KHZ ۶۵۷ مرکز و برنامه‌های سراسری رادیو از فرستند رسالت (۲) روی فرکانس KHZ ۱۲۵۱ شبکه (۱) و رسالت (۳) روی فرکانس KHZ ۱۵۲۱ شبکه فرهنگ پخش می‌شود. در حال حاضر فرستنده‌های FM زیباکنار به قدرت kw ۱۰*۲ روی فرکانس MHZ ۳/۹۱ و FM و لوشان به قدرت w ۱۰۰ روی فرکانس MHZ ۷/۱۰۱ و FM آستارا به قدرت w ۱۰۰ روی فرکانس MHZ ۸۹ و FM گنجه به قدرت W ۱۰ روی فرکانس MHZ ۱۰۸ و FM گوشت پزان به قدرت W ۱۰ روی فرکانس MHZ ۱۰۷ شبکه پیام شهرهای رشت و حومه، آستارا، گوشت پزان و شنجوسلات، گنجه و حومه رستم‌آباد را تحت پوشش قرار می‌دهد‌می‌دهد.
 
== واحدهای برون مرزی ==