تفاوت میان نسخه‌های «خوردگی»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۷۵۵ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
 
== [[خوردگی میکروبی|خوردگی میکروبی(MIC)]] ==
ترم microbiologically influenced corrosion(MIC) مربوط به نوعی از خوردگی یا تخریب ناشی شده یا گسترش یافته توسط فعالیت‌های زندگی میکروبی است.MICیک مکانیزم خوردگی جدید نیست اما شامل نقش میکروارگانیسم‌ها در پروسه خوردگی است .MIC یک پروسه غیر زنده (abiotic) است تحت تأثیر فاکتورهای زنده بیولوژیکی(biotic).
 
خوردگی زیستی، خوردگی میكروبی، یا خوردگی تاثیرپذیر از عوامل میكروبیولوژیك می تواند به عنوان فرآیندی [[الکتروشیمی|الكتروشیمیایی]] تعریف شود كه در آن میكروارگانیسم ها قادر به شروع، تسهیل یا تشویق واكنش خوردگی بدون تغییر در طبیعت الكتروشیمیایی آن هستند و البته میكروارگانیسم های متصل به سطوح (كه معمولاً [[بیوفیلم]] نامیده می شوند) نقش اساسی داشته و شاید شرط لازم برای انجام واكنش ها باشند.
تعریف دیگری از MICبدین صورت است:
 
اثر میکروارگانیسم‌ها بر روی سینتیک پروسه خوردگی فلزات بواسطه چسبیدن آن‌ها به فصل مشترک که معمولاً بیوفیلم خوانده می‌شوند. بعبارتی پیشنیاز MIC حضور و رشد میکروارگانیسم هاست.
برای توجیه خوردگی توسط میكروارگانیسم ها تئوری های متعددی ارائه شده اند. تعدادی از این تئوری ها پس از سال ها هنوز نیز مورد توجه محققان هستند و تعداد دیگر رد شده اند. آنچه مورد توافق همگی محققان خوردگی بیولوژیك است این است كه هیچ كدام از تئوری های ارائه شده نمی تواند فرآیند MIC را به طور دقیق توجیه كند. علم بیوتكنولوژی می تواند نقش موثری در كاهش میزان خوردگی [[بیولوژیک|بیولوژیك]] ایفا كند كه یكی از مهمترین آنها شناسایی سریع و دقیق [[باكتري|باكتری]] های خورنده توسط روش هایی مانند واكنش زنجیره ای پلیمر از (PCR) است
 
== پیشنیازهای خوردگی میکروبی ==
۴۷

ویرایش

منوی ناوبری