پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «حرم زینب کبری»

جز
(برچسب منبع)
[[پرونده:Alsayyida-Zaynab-Shrine-Dome.JPG|بندانگشتی|چپ|نمایی از داخل گنبد حرم]]
 
'''حرم زینب کبری''' {{به عربی|مسجد السيدة زينب}} در شهر [[دمشق]] در [[سوریه]] قرار دارد و یکی از زیارتگاه‌های مهم شیعیان و از مساجد بزرگ سوریه به شماربه‌شمار می‌رود.
 
قریه‌ای که در آن قبر زینب قرار دارد، در گذشته به راویه و اکنون به زینبیه مشهور است. در حال حاضر این قریه به شهر متصل و در هفت کیلومتری شرق [[دمشق]] قدیم به طرف فرودگاه واقع می‌باشد.
در خیابان اصلی این شهرک از دور، [[گنبد]] و ماذنه‌های قبر او دیده می‌شود. گنبد ساختمان طلائی است و در سمت شرقی و غربی آن دو [[مناره]] [[کاشی کاری]] شده قرار دارد.
 
گلدسته‌های حرم مطهر به عنوان مرتفع‌ترین و زیباترین مناره‌های کاملاً پوشیده شده از [[کاشی معرق]] در دوران معاصر در سطح جهان است که [[کاشی کاری]] آن توسط هنرمند اصفهانی [[علی پنجه‌پور]] به مدت حدوداً ۱۰ سال و به سبک [[اصفهان]] اجرا گردیده استگردیده‌است.
 
در مدخل در غربی قبر زینب و سمت راست آن داخل اتاق کوچکی سه مقبره دیگر وجود دارد که یکی از آنها قبر [[سید حسین یوسف مکی عاملی]] متوفی [[۱۳۹۷ (قمری)]] و دیگری [[محسن الامین عاملی]]، صاحب تألیف معروف [[اعیان الشیعه]] و سومین آنها نیز دختر [[میرزا تقی بهبهانی]] می‌باشد.
مقبره زینب در وسط حرم با ضریحی نقره‌ای و اطراف آن هشت ستون کاشی کاری شده که گنبد بر آن استوار شده وجود دارد. دیوارهای مقبره تا نصف آن سنگ سفید و بقیه آئینه کاری بوده و نمونه‌ای از هنر و معماری ایرانی اسلامی است. بنای داخل و خارج ساختمان و همچنین مناره‌ها و گنبد از حدود بیست سال پیش است ولی توسعه‌های اطراف صحن و تزئینات آنها همگی از سوی حکومت فعلی ایران انجام شده‌است.
بر اساس کتاب زندگانی چهارده معصوم (چاپ پیش از انقلاب، نویسنده: حسین عمادزاده
ناشر: طلوع)
 
بنای ساختمان مقبره زینب در زمان [[محمدرضاشاه پهلوی]] و به دستور [[فرح پهلوی]] [[شهبانوی ایران]] ساماندهی، طلا کاری و تزئین شد و هزینه‌های مربوط به نگهداری آن ماهیانه ازسوی شهبانو فرح ارسال می‌شد.{{مدرک}}